Коли час зупинився. 20 фото найбільшого землетрусу в історії Японії
10 років тому, 11 березня 2011 року, в Тихому океані стався землетрус, який увійшов до п’ятірки найсильніших за всю історію сейсмічних спостережень у світі. Його головною жертвою стала Японія: стихійне лихо обернулося для країни серією катастроф, наслідки яких вона намагається побороти досі.
***
Землетрус магнітудою 9,1 (при максимальних 9,5 за шкалою Ріхтера) стався в Тихому океані на схід від острова Хонсю, найбільшого в Японському архіпелазі. Потужний підземний удар спровокував серію гігантських хвиль цунамі, які й стали головною руйнівною силою стихійного лиха.
Величезний водяний вал, швидкість якого в окремих районах сягала 700 км/год, а висота — 35−40 м, поламав на своєму шляху сотні тисяч будівель і об'єктів інфраструктури далеко вглиб від берегової лінії в північно-східних містах Японії. У 20 префектурах загинуло майже 16 тис. людей, було поранено понад 6 тис., імена ще 2,5 тис. людей так і залишилися в графі «зниклі безвісти».
Постраждало більше як 1 млн будівель: 121 тис. було зруйновано повністю, 280 тис. в офіційних зведеннях японської поліції названо «напівзруйнованими», ще 699 тис. — «частково пошкодженими».
Фукусіма не Чорнобиль, але наслідки трагічні — посол України в Японії
У зону лиха потрапили не тільки житлові будинки, мости, греблі, залізничні лінії, аеропорти й автотраси, а й кілька японських АЕС, що призвело до ще однієї катастрофи — серії аварій на атомній електростанції Фукусіма-1. Землетрус і цунамі фактично зруйнували цю АЕС у префектурі Фукусіма, через що протягом перших тижнів після стихійного лиха там сталося кілька аварій і вибухів з масштабним викидом радіоактивних речовин.
За оцінками Світового банку, стихійне лихо 2011 року коштувало японській економіці щонайменше $235 млрд, що зробило його найгіршим в історії людства за обсягом завданої економічної шкоди.
Добірка архівних фотографій тієї весни нагадує про день, який змінив життя мільйонів японців.
Нищівна хвиля захоплює за собою житлові будинки в місті Наторі (префектура Міягі) і змітає все на шляху.
Один з найкрасномовніших знімків, які свідчать про силу цунамі, був зроблений у Міяко (префектура Івате) — хвиля, яка прийшла з Тихого океану, налетіла на місто через гирло місцевої річки.
Потужні вири видно біля узбережжя міста Івакі (префектура Фукусіма) — незабаром після того, як тут прокотилося цунамі.
Годинники, знайдені в руїнах міста Рікудзентаката (префектура Івате), зупинилися в момент, коли руйнівна хвиля накрила цей район.
Це відбулося менш ніж через годину після найпотужнішого підземного поштовху, що стався в Тихому океані 11 березня 2011 року о 14:46 за місцевим часом.
Затоплений аеропорт у місті Сендай (префектура Міягі).
Сендай було одним з найближчих до епіцентру землетрусу великих міст (поштовхи зафіксували на відстані 130 км на схід від його узбережжя).
Наслідки удару стихії в місті Наторі (префектура Міягі).
Рятувальники витягують з-під завалів тіло загиблого (місто Рікудзентаката, префектура Івате).
Зруйноване хвилею цунамі місто Офунато, префектура Івате.
Неймовірна сила цунамі поставила цей корабель на один з будинків у містечку Оцуті (префектура Івате). Знімок зроблено через більш ніж два тижні після трагедії 11 березня.
10 років тому це фото облетіло весь світ: жінка плаче серед руїн міста Наторі (префектура Міягі).
Уцілілі в день катастрофи люди шукають своїх близьких у списках тих, що вижили (на фото тимчасовий притулок в місті Рікудзентаката, префектура Івате).
Наслідки руйнувань у місті Мінамісома, префектура Фукусіма.
Автомобіль на затопленому перехресті в місті Сендай (префектура Міягі).
Через кілька днів після цунамі рятувальники виносять тіла загиблих з руїн міста Рікудзентаката, префектура Івате.
Мама з дитиною йдуть вулицею зруйнованого вщент міста Міяко (префектура Івате).
Евакуаційний центр у місті Ісіномакі (префектура Міягі) — тимчасовий притулок для жителів з навколишніх районів, які втратили оселі.
Другий Чорнобиль: панорамні знімки з повітря зруйнованої АЕС Фукусіма-1, перші тижні після землетрусу.
Зруйнований дах реактора № 3 атомної електростанції Фукусіма-1. Знімок зроблено майже через рік після катастрофи.
Наслідки на десятиліття: працівники в захисних костюмах і масках проводять деконтамінації ґрунту в лісі біля міста Томіока, префектура Фукусіма (уражена радіоактивними викидами зона навколо АЕС Фукусіма-1).
Спеціальні пакети з зараженим ґрунтом, листям і сміттям зібрані після чергової операції зі знезараження на узбережжі міста Томіока, префектура Фукусіма (уражена радіоактивними викидами зона навколо АЕС Фукусіма-1).