Людина, яка змінила світ

«Коли ви включаєте комп'ютер, починають працювати відразу 7 моїх патентів»,  -  Любомир Романків

 

Не так давно відбулося святкування 125-річчя перших українських поселень в Канаді та 150-річчя Незалежності Канади. Чим не нагода дізнатися більше про наших співвітчизників, які прославили Україну в далекій Північній Америці?

Мабуть, в сучасному світі не так вже й легко знайти людину, яка жодного разу не чула ім'я Стіва Джобса. І це не дивно, адже сьогодні складно уявити собі життя без розробленого Джобсом і Возняком персонального комп'ютера. Але не часто ми замислюємося, скільки ще людей «причетні» до створення машини, яка змінила світ. І якраз одним з таких людей і є наш співвітчизник Любомир Романків.

Любомир Романків народився в Жовкві в 1931. У 15 років він разом з батьками переїхав до Канади. Там здобув вищу освіту, зокрема - звання доктора філософії в галузі металургії і матеріалознавства у відомому Массачусетському технологічному інституті. В 1962 Романків прийняв пропозицію щодо роботи в IBM - однієї з найбільших у світі IT-корпорацій. Життя присвятив науці і винаходам. Зараз займає посаду керівника Центру електрохімічної технології та мікроструктур в дослідному інституті імені Т. Дж. Ватсона фірми IBM.

«Коли ви включаєте комп'ютер, починають працювати відразу 7 моїх патентів», - Любомир Романків. Чимало, погодьтеся. А одним з головних його досягнень є винахід магнітних мікроголовок. З їх допомогою був вдосконалений і у багато разів прискорений процес запису і зчитування інформації, що уможливило появу жорстких дисків і персональних комп'ютерів. Самі жорсткі диски з використанням цієї технології були зменшені з 63 см до 6 см, ціна ж за один гігабайт пам'яті впала з $ 500 000 в 1979 році до 50 центів сьогодні. Можна вважати, що це відкрило нову епоху інформаційних технологій. Без низької вартості збереження і швидкого доступу до збережених даних неможливою була б навіть поява Інтернету.

Не перерахуєш усі медалі, нагороди та відзнаки, яких удостоєний Любомир Романків. Але варто зазначити, що за свої досягнення він введений до Зали національної слави США. Цієї ж честі удостоєний також і Стів Джобс. І ось що сам Любомир каже стосовно цього в одному зі своїх інтерв'ю:

«Тоді, коли наші імена зі Стівом Джобсом внесли до Зали національної слави у Вашингтоні, мене вітали буквально так: «Ти досягнув такої ж слави, як і Джобс». А мої колеги, які працювали зі мною, говорили мені: «Ти їм поясни, що якщо б ти не винайшов того диска, то Стів Джобс не мав би чим похвалитися і не увійшов би до Зали слави». Дійсно так і є. Перші диски, які ми створили, купив Возняк, а згодом він збудував перший комп’ютер. І лише пізніше Стів Джобс розвинув технологію далі.»

І при цьому винахідник був і залишається українцем - у 1997 він став Начальним Пластуном (діяч Пласту, який очолює весь пластовий рух) і по сьогодні всебічно сприяє розбудові «Пласту» в Україні. Любомир Романків також зізнається, що щоночі читає новини про батьківщину і якщо вони погані, довго не може заснути.

Цікавий факт: незважаючи на те, що винаходи Романківа так розвинули сферу інформаційних технологій, сам винахідник немає вдома власного комп'ютера. Він пояснює це тим, що робота забирає весь його вільний час, а вдома він воліє розслаблятися. Якби, за його словами, вдома також був ПК, відпочивати Любомир Романків, вірогідно, перестав би зовсім.

А вранці його чекає новий виток творчості, адже саме воно допомагає лідерам прогресу змінювати світ.

Маргарита Варченко