Ціна моновлади або чому вона не може довести країну до ладу?

Після формування монобільшості влада залишилась одна. Проти Зеленського об’єдналися всі: від ОПЗЖ Медведчука до ЄС Порошенка. А тому зараз триває війна всіх проти всіх. 

***

Попри передвиборчі обіцянки про «кінець епохи бідності» та «прийде весна – будемо саджати», нова влада залишила на своїх посадах скандального міністра МВС Арсена Авакова, ми й надалі домовляємось про транші МВФ, а керівник митниці Максим Нефьодов ніяк не може із «жирних» посад звільнити своїх же підлеглих.

Як наслідок – цим активно користуються політичні опоненти Володимира Зеленського. Так, у мережі різко критикують кожен крок нової влади: Тимошенко запропонувала президенту «зіграти на піаніно та готуватися до новорічних корпоративів», а депутатка від партії Порошенка Софія Федина фактично погрожувала Зеленському вбивством. При цьому і партія «Слуга народу» все частіше потрапляє у скандальні ситуації, як це було із Романом Іванісовим, Антоном Поляковим, Ганною Скороход  та іншими.

Чи свідчить це про те, що влада Зеленського починає стрімко слабшати? Про це ІА «Вголос» запитало у політтехнолога Ярослава Макітри, соціолога Віктора Небоженка, політологів Олеся Донія та Петра Олещука.

Зараз в країні багато політичних конфліктів: про що це свідчить?

Петро Олещук:

Після формування монобільшості влада залишилась одна. Проти Зеленського об’єдналися всі: від ОПЗЖ Медведчука до ЄС Порошенка. Не варто забувати і про сварки усередині партії «Слуга народу». А тому зараз триває війна всіх проти всіх. І скандали щодо депутатів від влади триватимуть і надалі. 

Ярослав Макітра:

Ми зараз спостерігаємо міфічну боротьбу минуло з теперішнім. З одного боку, колишнім політикам оголошують підозри, повідомляють про корупцію.

Таким чином, команда президента дає зрозуміти, що питання є до всіх. У багатьох політиків, як от Порошенка, Тимошенко та Ляшка є великий антирейтинг. І коли Зеленський починає з ними боротися, це дає йому певні бонуси. Саме через таку стратегію нової влади зараз відбулось ситуативне об’єднання колишніх політиків проти президента Зеленського та його команди. Бо «гуртом і батька легше бити». І такі досвідчені політики як Тимошенко, Медведчук та Порошенко дійсно послаблюють Зеленського.

 

Віктор Небоженко:

Зараз в Україні різко зростає політична напруга між усіма політичними силами та новою владою. Це – нова тенденція в українському політикумі. Бо зазвичай після приходу до влади нового президента, сторона, котра програла вибори, терпляче чекає, коли влада почне робити перші грубі помилки. Натомість той самий Порошенко уже на другий день після інавгурації Зеленського кинувся у бій проти нової влади. Це щось нове.

Наявність політичних конфліктів та скандалів свідчить про слабкість влади?

 Ярослав Макітра:

Те, сильна чи слабка нова влада, покажуть місцеві вибори. Колишні представники влади зараз об’єднались у боротьбі проти Зеленського. Їх переслідування з боку правоохоронних органів може мобілізувати виборців старої влади. Проте це не додасть їм значних голосів. На рейтинги Зеленського та його політичної сили суттєво впливають сварки всередині «Слуги народу». Вони призводять до знищення рівня довіри до президента, а відповідно це робить його слабким перед опонентами. А тому, якщо влада не почне виправляти своїх помилок, то вже на місцевих виборах ми побачимо повне фіаско «Слуги народу».

Віктор Небоженко:

Нова влада робить величезні помилки. Вона, як і попередники, після перемоги перестала спілкуватися з населенням. Уряд не пояснює нам, чому в Україні не знизились тарифи. Нам нічого не відомо про стратегію Зеленського щодо закінчення війни на Донбасі. Ми всі чуємо лише загальні незрозумілі фрази. Незрозуміло взагалі, що відбувається в Україні. І цими помилками зараз активно користуються політичні опоненти Зеленського, звертаючи увагу на все, що не так зробив президент.

Зараз усім зрозуміло, що цій владі ніхто не дасть року спокою, як це було раніше

 Зараз усім зрозуміло, що цій владі ніхто не дасть року спокою, як це було раніше. Зараз триває політична боротьба всіх зі всіма. Я не думаю, що нова влада зможе посадити когось із старих представників. Історія із тим же Ляшком свідчить про те, що політик шукає собі нову роль. Тепер він за невеликі гроші битиме міністрів та депутатів, котрі представляють нову владу. Той же Порошенко прекрасно себе почуває, його, на мій погляд, захищає Трамп. Американський президент хоче, щоб той з Луценком виступили в Конгресі і заявили, що президент США не шантажував Україну.

Олесь Доній:

Наявність конфліктів призводить до того, що відбувається корекція електорального поля Зеленського. Зараз від нього відходять ідейні прихильники, їх замінюють ті, хто завжди орієнтувався лише на владу, якою б вона не була. А тому на посади у міністерства призначають прихильників Порошенка та членів партії «Голос» Вакарчука, котрі завжди хотіли бути при державному кориті.

Петро Олещук:

Щоб влада стала слабкою, має бути потужна опозиція. А ні в ОПЗЖ, ні в партії Порошенка чи Тимошенко немає великої довіри серед українців. Влада недоорганізована і не зовсім завершена за своїм формуванням. Серед депутатів – різний конгломерат. Є хороші фахівці, а є – випадкові люди. А тому поки зарано говорити про слабкість влади, це стане зрозуміло через певний період часу.

Що зараз у цьому напрямку мала б робити «команда Зе»?

Ярослав Макітра:

Для того, щоб нова влада не стала слабкою, президенту насамперед потрібно демонструвати відмінну від попередників політичну гру, демонструючи, що зараз все змінилось.

Олесь Доній:

Влада – це не лише повноваження і посади. Це – і легітимність. Бо можна мати владу, але не мати рівня довіри, відповідно і суспільної легітимності. Тоді влада випливатиме із рук: чиновники саботуватимуть процес виконання вказівок в очікуванні нового керівництва, боячись суспільного осуду. А тому владі потрібна підтримка населення. І нинішня влада її отримала під час президентських і парламентських виборів. Але життя постійно вимагає складати тест на суспільну легітимність, а тому представники нової влади повинні розуміти, що потрібно працювати зі своїм виборцем. Влада має пояснювати свої кроки та негайно реагувати і виправляти помилки. Поки що відкритості ми не бачимо. Щодо здатності виправляти свої помилки – теж є суттєві питання. Так, лише Стефанчук після скандалу, що він орендує у тещі квартиру, за яку платить держава, сказав, що відмовляється від державних коштів. З іншими помилками – наразі складно.

А нова влада робить їх чимало. Для мене кричущим випадком було те, що коли депутатів від «Слуги народу» спіймали на кнопкодавстві, то їх ніхто не виключив із фракції. Хоч вони і порушили закон. Влада, котра отримала керівництво країною під гаслами, що «ми не такі, як старі політики», повинна доводити це на практиці.

Петро Олещук:

На рівні реакції суспільства на ті чи інші скандали у Зеленського нічого не можуть з цим зробити. Владі просто потрібно виконувати те, що вони обіцяли: впроваджувати необхідні реформи та рухатись правильними кроками. Тільки так вони матимуть велику підтримку у населення. Якщо вони покажуть результат, то ніхто не дослухатиметься до критиків, котрі ослаблюють нову владу.

 

 Иcточник  Vgolos.com.ua