13 років такого у Великобританії не було. Виповзло російське зло, яке проявилося у погромах ультраправих
Велика Британія зіткнулася з російським екстремізмом, який загострився в момент "чортовой дюжини". яка дуже збуджує московських орків, а вони тягнуть у свої ряди будь-яких екстремалів, щоб протест не був малим ....
***
Напади на готелі з мігрантами. Британію охопили найгірші за 13 років погроми ультраправих: до чого тут російський слід
Більш детально у матеріалі.
"Натовп ультраправих, що намагався увірватися в готель Holiday Inn Express у Ротергемі, щоб нібито знайти мігрантів, 4 серпня, 2024 року (Фото:REUTERS/Hollie Adams)
Велику Британію охопили найгірші та наймасштабніші з 2011 року соціальні заворушення — бунти та погроми ультраправих протестувальників, спровоковані дезінформацією та роздмухуванням расової і релігійної ненависті після нападу на дитячу танцювальну школу в Саутпорті, де загинуло троє дітей. У країні вже затримано понад 140 осіб.
Напад на дитячу танцювальну школу в Саутпорті, місті на заході Англії, стався ще 29 липня. Підозрюваний у злочині - 17-річний Аксель Рудакубан — увірвався з ножем на тематичний захід, присвячений творчості співачки Тейлор Свіфт. Він напав на дітей, внаслідок чого троє дівчаток загинули (6, 7 і 9 років), ще десятеро людей отримали поранення (серед них двоє дорослих).
Ультраправі кола підхопили та поширили цю хвилю дезінформації, що спровокувало масштабні антимусульманські та антиіммігрантські протести в багатьох британських містах, які протягом тижня після нападу в Саутпорті перетворилися на погроми та силові сутички з правоохоронцями.
Внаслідок цих протестів у Великій Британії було заарештовано понад 140 осіб. Масштаб цих заворушень відображає мапа, складена журналістами The Guardian.
Найбільшого розмаху погроми набули у вихідні 3−4 серпня. Зокрема щонайменше 100 людей були заарештовані після насильницьких акцій і нападів 3 серпня в містах Галл, Ліверпуль, Сток-он-Трент, Ноттінгем, Бристоль, Манчестер, Блекпул і Белфаст. Там сталися сутички з поліцейськими, погроми й пограбування, а також спроби нападів на об'єкти, так чи інакше пов’язані з мігрантами — зокрема на мечеть та бібліотеку в Ліверпулі, яка надає допомогу знедоленим.
А 4 серпня радикально налаштовані ультраправі протестувальники фактично штурмували готелі мережі Holiday Inn, які використовувалися для розміщення шукачів притулку, в двох містах на півночі Англії - Тамворті та Ротергемі.
У Тамворті бунтівники влаштували підпали та пожежі, розбивали вікна, кидали запалювальні та вибухові шашки. У Ротергемі - використовували вогнегасники проти офіцерів поліції, робили спроби підпалити будівлю готелю та сусідні об'єкти, розбивали вікна в будівлі, намагаючись потрапити всередину. У цей час, як повідомляє місцева поліція, готель Holiday Inn Express у Ротергемі був «повний переляканих мешканців і персоналу». Атакувати будівлю намагався натовп чисельністю близько 700 осіб, перш ніж погромники зітнулися з поліцією. Деякі учасники заворушень кидали в поліцейських дерев’яні дошки, пляшки та стільці, сміттєві баки тощо.
Поліція Південного Йоркшира повідомила, що як мінімум 10 поліцейських у Ротергемі отримали поранення, серед них один — важку травму голови.
Лише через кілька годин заворушень у Ротергемі, які почалися приблизно опівдні 4 серпня, поліції вдалося звільнити простір навколо готелю та відтіснити бунтівників щитами. Ніхто зі співробітників чи гостей готелю не постраждав, хоча деяким з протестувальників на короткий час нібито вдалося потрапити всередину будівлі.
Новий прем'єр-міністр Британії Кейр Стармер, уряд якого працює лише кілька тижнів, різко засудив насильницькі протести. Він попередив, що ті, хто долучився до насильства, постануть перед судом.
«Люди в цій країні мають право на безпеку, та все ж ми побачили напади на мусульманські громади, напади на мечеті, на інші окремі спільноти меншин, [побачили] нацистські салюти на вулицях, напади на поліцію, необґрунтоване насильство у поєднанні із расистською риторикою. Тож ні, я не буду соромитися називати це тим, чим воно є: ультраправим бандитизмом», — заявив Стармер, виступаючи у своєму офісі на Даунінг-стріт 4 серпня.
Він окремо прокоментував погроми в Ротергемі, заявивши, що «банди мародерів», які націлені на порушення закону, «не представляють нашу країну».
Уряд Стармера вже дав зрозуміти, що має намір вжити найжорсткіших заходів проти учасників погромів. Зокрема міністр внутрішніх справ Іветт Купер засудила бунтівників у Ротергемі, заявивши, що «поліція Південного Йоркшира [регіону, до якого належить це місто] має повну підтримку уряду для найрішучіших заходів проти винних».
Британська влада покладає надії на те, що швидкі арешти та висунення звинувачень затриманим допоможе якнайшвидше зменшити масштаби цієї хвилі ультраправого вуличного насильства та діятиме як стримувальний фактор для запобігання подальшим заворушенням, пояснила в коментарі BBC Діана Джонсон, яка відповідає за діяльність поліції в новому уряді Британії.
У понеділок, 5 серпня, голова британського МВС Іветт Купер зібрала екстрену нараду та заявила Sky News, що нападники на мечеті, готелі та поліцію, є «бандитською меншістю злочинців».
Купер підкреслила, що в’язниці й суди для правопорушників вже готові й очікують на проведення процесів, тоді як поліція отримає «повну підтримку» уряду у справах проти учасників заворушень, «включаючи серйозні тюремні вироки, заборону на поїздки тощо».
Тим часом ЗМІ аналізують, як саме хвиля дезінформації і роздмухування ненависті щодо мігрантів поширилася у соцмережах.
Зокрема CNN наводить думку Джо Малхолла, одного з керівників організації Hope Not Hate, яка займається боротьбою з расизмом і фашизмом. Він констатував, що соцмережа X, колишній Twitter, цього разу стала центральним простором для поширення небезпечної дезінформації та сприяння протестам.
«Ця хвиля заворушень і расистських нападів не була організована централізовано, а виникла з децентралізованих ультраправих мереж, багато з яких функціонують на [платформі] X», — пояснив він.
Серед ключових фігур, які поширюють антимігрантські фейки та загострюють напруженість у Британії, Малхолл назвав Стівена Леннона (він же Томмі Робінсон), засновника давно розпущеної ультраправої організації Ліга оборони Англії. Його акаунт був заблокований у Twitter, однак Леннон знову отримав доступ до цієї мережі після того, як Ілон Маск викупив її та переназвав в Х.
«Це призвело до того, що ультраправі екстремісти знову змогли охопити мільйони людей своєю небезпечною пропагандою», — наголосив Джо Малхолл.
А газета The Telegraph повідомляє, що спровокувати антимігрантські погроми також допомогла хвиля дезінформації, запущена «пов’язаним з Росією» псевдоновинним сайтом Channel3 Now. На цьому ресурсі, що маскується під англомовне агентство новин, було опубліковано фейкове повідомлення про те, що напад на дітей у Саутпорті нібито здійснив «17-річний мусульманин, біженець Алі Аль-Шакаті» [що не відповідає дійсності, такої людини навіть не існує]. При цьому твіт Channel3 Now, на аккаунт якого підписано лише три тисячі користувачів, зібрав 27 млн переглядів у соцмережі.
Саме цю публікацію почали цитувати та поширювати британські ультраправі, зокрема і згаданий вище Стівен Леннон (Томмі Робінсон).
Як саме маловідомий веб-сайт Channel3 Now опинився в центрі ланцюга подій, поки є «дуже, дуже заплутаним та невизначеним», каже Стівен Гатчінгс, дослідник Росії та дезінформаційних кампаній з Манчестерського університету.
Утім, за його словами, Channel3 Now належить до складної мережі сучасної інформаційної війни, «яка тягнеться аж до російського міста Іжевськ» і однойменного російськомовного каналу YouTube, який нібито був створений ще в 2012 році любителями автомобільних перегонів. Там публікувалися огляди автоперегонів російською мовою. Однак пізніше цей канал після «перезавантаження» раптом почав публікувати англомовні відео про Пакистан.
Тож нині сайт та канал Channel3 Now, найімовірніше, є одним із багатьох «проксі"-ресурсів Росії, припускає Гатчінгс, додаючи, що Кремль уже давно «активно бере участь» у розпалюванні радикальних настроїв у Британії та інших країнах через подібні проєкти.