Основу ЗС РБ складають чотири механізовані бригади, дві бригади десантників і Сили спецоперацій. Однак солдати не брали участі в реальних бойових діях. Більшість бронетехніки Мінськ отримав у спадок від СРСР. За даними британських аналітиків, білоруси мають дві артилерійські та чотири зенітно-ракетні бригади, три зенітно-ракетні полки, а також по одній ракетній і реактивно-артилерійській бригаді.
Білоруські військові не брали участі в реальних бойових діях Фото: РІА Новини
Постійне перебування підрозділів ЗС РБ на кордоні з Україною перетворилося на усталену практику після початку російського вторгнення. Про танки, авіацію та артилерію Лукашенко оголошує голосно, але його заяви досі не знайшли практичного застосування. Українська розвідка бачить переміщення білоруської техніки в Курську область, але не до України, каже Фокусу полковник запасу, ексспікер Генерального штабу ЗСУ Владислав Селезньов.
"Причому їдуть на танках не білоруські, а російські військові. Відбувається передавання частини озброєнь назад РФ", — констатує Селезньов.
Найімовірніше, Путін тисне на Лукашенка з метою посилення власної армії, але про участь ЗС РБ у бойових діях ніхто не говорить. Білоруські добровольці полку Кастуся Калиновського, сформованого в березні 2022 року, захищають Україну від окупантів. Інші підрозділи ще не були помічені в гарячих точках.
Говорячи про малу кількість живої сили в ЗС РБ на рівні озвучених британією оцінок, експерт зазначає нездатність Мінська утримувати велику армію.
"Для цього потрібні серйозні бюджетні витрати. Чи є у Білорусі стільки грошей? Лукашенко діє раціонально: перекладає військові витрати на РФ і сподівається на підтримку її армії", — міркує аналітик.
Про відсутність у Мінська реальних можливостей загрожувати Києву говорить і заступник директора Центру дослідження армії, конверсії та роззброєння Михайло Самусь.
"Коли білоруси брали участь у бойових діях або хоча б у миротворчих операціях? Вони взагалі не виїжджали з країни. Змагатися в кількості танків та іншої техніки — не означає показувати ефективність на полі бою. Якщо брати в розрахунок числа й обсяги ресурсів, у нас не було б шансів протистояти РФ. А ми воюємо з агресором уже 10 років", — зазначає аналітик у бесіді з Фокусом.
Чи змінить Курська спецоперація стратегію Лукашенка?
Владислав Селезньов вважає, що на початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну в Лукашенка були явно кращі умови для початку агресії. Коли в березні 2022 року ЗС РФ стояли під Києвом, білоруські військові могли їм допомогти, але загалом вони були налаштовані проти війни. Мінськ обмежився наданням повітряного простору для російських ракет, авіації та шляхів руху важкої техніки сушею.
У Броварському районі Київської області в березні 2022 року ЗСУ знищили батальйонно-тактичну групу ЗС РФ
Напад на Україну, як каже Михайло Самусь, стане початком швидкого руйнування режиму Лукашенка. Перебуваючи при владі понад 30 років, він займався лише збереженням свого режиму, тому часто заявляє взаємовиключні тези.
Операція в Курській області ще більше запевнила Лукашенка, що не варто й дивитися в бік України. Якщо білоруси допоможуть росіянам відбивати атаки українських військ у Курській області, ЗСУ у відповідь "можуть дійти до президентського Палацу незалежності в Мінську", упевнений експерт.
"План хороший, але навряд чи він сподобається Лукашенку", — підсумував Самусь.
Нагадаємо, Литва 19 серпня почала будувати військову базу біля Білорусі. Завершити проєкт хочуть до кінця 2027 року, на базі можуть розмістити до 4 000 німецьких військових.
Лукашенко раніше стверджував, що Україна нібито хоче спровокувати Росію на застосування ядерної зброї. Військова операція в Курській області неодмінно призведе до ескалації війни, вважає диктатор.