"Радіація не знає кордонів". Генасамблея ООН підтримала резолюцію щодо безпеки ядерних об'єктів України

Українські атомні електростанції та установки повинні залишатися під повним суверенним контролем України, а Росія має терміново вивести свій військовий та інший персонал із Запорізької АЕС, розмінувати станцію та повернути її Україні, - мовиться у резолюції, яку Генеральна Асамблея ООН ухвалила у четвер, 11 липня.

***

Це перша тематична резолюція щодо забезпечення ядерної безпеки через повномасштабне вторгнення Росії, яку затвердила Генасамблея.

Резолюцію "Безпека та захищеність ядерних об’єктів України, включаючи Запорізьку АЕС", що вимагає повернення під контроль України її ядерних об'єктів, відповідно до принципів МАГАТЕ, підготувала сама Україна разом з партнерами. Співспонсорами резолюції виступило понад 50 країн.

"За" документ проголосувало 99 країн, "утрималося" – 60, "проти" – 9 (Росія, Білорусь, Малі, Куба, Північна Корея, Сирія, Нікарагуа, Бурунді, Еритрея).

Генасамблея ООН підтримала резолюцію "Безпека та захищеність ядерних об’єктів України, включаючи Запорізьку АЕС". Проти документа проголосувало лише дев'ять країн – крім Росії та Білорусі, – Малі, Куба, Північна Корея, Сирія, Нікарагуа, Бурунді та Еритрея.

 Резолюція – один з результатів Саміту миру – Зеленський

Ухвалення резолюції тиждень тому анонсував президент України Володимир Зеленський у Києві під час зустрічі з головою 78-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН Деннісом Френсісом.

Тоді український президент повідомив, що резолюція стане одним з практичних результатів Саміту миру, який пройшов у червні у Швейцарії.

У резолюції Генасамблеї зазначається, що на Саміті наголошувалося, що будь-яке використання ядерної енергії та ядерних установок має бути безпечним, захищеним, надійно охоронятися та не шкодити довкіллю.

Також тоді йшлося про те, що українські атомні електростанції та установки, зокрема найбільша атомна станція в Європі, ЗАЕС, повинні залишатися під повним суверенним контролем України відповідно до принципів МАГАТЕ.

Перед голосуванням позицію України представив постійний представник України при ООН Сергій Кислиця. Він нагадав, що Росія практично одразу після початку повномасштабного вторгнення захопила Запорізьку атомну електростанцію.

"Збройний напад і захоплення атомної електростанції відзначався інтенсивним обстрілом та вбивством персоналу", – нагадав він.

Кислиця додав, що впродовж своєї історії людство було свідком того, що атомні електростанції можуть бути не лише джерелом енергії, але і величезної небезпеки.

"Україна добре усвідомлює масштаби цієї небезпеки", – запевнив український дипломат, нагадавши про те, що найбільша у світі аварія з атомним реактором сталася в 1986 році в Україні на Чорнобильській АЕС.

Він попередив, що наслідки потенційного інциденту на ЗАЕС можуть бути ще більш катастрофічними.

"Радіація не знає кордонів. Радіація може поширюватися та вражати незліченну кількість життів і територій далеко від епіцентру події. Керуючись цим розумінням, Україна завжди була відповідальним учасником ядерної безпеки", – додав посол.

Саме тому, за його словами, резолюція вимагає від РФ терміново вивести свій військовий та інший персонал із Запорізької АЕС, розмінувати територію ЗАЕС, та негайно повернути станцію під повний контроль України для забезпечення безпеки.

Містить документ і політичні заяви. Резолюція вчергове підтвердила відданість Генасамблеї суверенітету, незалежності, єдності та територіальній цілісності України в її міжнародно визнаних кордонах.

Вона також закликала Росію припинити агресію, вивести свої війська з української території та припинити атаки на енергетичну інфраструктуру, адже це підвищує ризики інцидентів на атомних об’єктах України.

На щорічних дебатах Генасамблеї ООН "Відповідальність за захист і попередження геноциду, воєнних злочинів, етнічних чисток і злочинів проти людства" український посол Сергій Кислиця загадав обстріл "Охматдиту"
На щорічних дебатах Генасамблеї ООН "Відповідальність за захист і попередження геноциду, воєнних злочинів, етнічних чисток і злочинів проти людства" український посол Сергій Кислиця загадав обстріл "Охматдиту"

Посол України нагадав про відповідальність за вчинення геноциду

У середу, 10 липня, Генеральна Асамблея провела щорічні дебати про відповідальність за вчинення злочину геноциду, воєнних злочинів, злочинів проти людяності та етнічних чисток. На цих дебатах також виступив Сергій Кислиця.

Він зазначив, що Україна є учасницею основних документів міжнародного права щодо запобігання тяжким злочинам, захисту населення, дотримання прав людини та ліквідації всіх форм дискримінації. І Україна, за словами Кислиці, "зараз на передовій, захищаючи власний народ".

Українських дітей, яких Росія не може викрасти та промити їм мозок, Росія вбиває. Поки ми говоримо, Росія активно проводить геноцид українського народу

Дипломат нагадав, що принципи конвенції про попередження і відповідальність за геноцид відкидають використання військової сили однією державою проти іншої під приводом захисту населення від імовірних загроз, особливо коли справжньою метою є окупація території іншої держави.

"Однак Росія почала повномасштабне вторгнення в Україну, використовуючи фальшивий привід захисту її населення від геноциду. З початку повномасштабного вторгнення, тільки за офіційною інформацією ООН, кількість жертв серед цивільного населення в Україні досягла майже 33 тисяч. Генпрокуратура України зареєструвала понад 111 тисяч злочинів, пов'язаних з агресією РФ проти України", – додав він.

За його словами, дії російських військ в Україні чітко демонструють, що метою вторгнення в Україну є знищення українців як нації.

"Українських дітей, яких Росія не може викрасти та промити їм мозок, Росія вбиває. Поки ми говоримо, Росія активно проводить геноцид українського народу", – заявив він.

Як доказ він нагадав, що 8-го липня Росія атакувала ракетами дитячу лікарню "Охматдит" у Києві, а також вбила та поранила сотні мирних жителів по всій Україні. 

Під час дебатів український дипломат, у відповідь на дії російського посла, презентував QR-код для доступу до фотографій та доказів, які документують обстріл "Охматдиту"
 
Під час дебатів український дипломат, у відповідь на дії російського посла, презентував QR-код для доступу до фотографій та доказів, які документують обстріл "Охматдиту"

Кислиця нагадав, що під час засідання Радбезу 9-го липня, присвяченого цій темі, російській постпред Василь Небензя показав QR-код, де, мовляв, зібрані докази того, що лікарню обстріляли самі українці.

Саме тому, Кислиця представив інший QR-код для доступу до фотографій та доказів, "які документують цей жахливий воєнний злочин".

Він також закликав допомогти врятувати життя сотень дітей, які терміново потребують медичної допомоги. 

Джерело  " Holosameryky.com "