"Сімка" проти Росії. Над Кремлем згустилися хмари та ризик повернутися у темну історію
У Заходу обірвався терпець і він обсмикнув Московію. Глави МЗС країн Великої сімки попередили Росію про «серйозні наслідки ти тяжку ціну» у разі військової агресії проти України.
***
Про це йдеться в офіційній заяві міністрів закордонних справ країн G7 та Верховного представника ЄС із закордонних справ, опублікованій на сайті МЗС Великої Британії.
Глави МЗС Канади, Франції, Німеччини, Італії, Японії, Сполученого Королівства, Сполучених Штатів Америки та Верховний представник ЄС заявили про «єдність у засудженні нарощування військових сил Росії та агресивної риторики щодо України», йдеться у заяві.
У документі країни Заходу закликали Росію до деескалації та дипломатичного діалогу, приєднавшись до попередніх заяв президента США Джо Байдена.
«Ми закликаємо Росію до деескалації, продовження спілкування через дипломатичні канали та дотримання своїх міжнародних зобов’язань щодо прозорості військової діяльності», — сказано в заяві дипломатів.
Вони підтримали зусилля Франції та Німеччини щодо відродження нормандського формату для досягнення повного виконання Мінських домовленостей з метою врегулювання конфлікту на сході України.
«Будь-яке застосування сили для зміни кордонів суворо заборонено міжнародним правом. Росія не повинна сумніватися в тому, що подальша військова агресія проти України матиме серйозні наслідки та тяжку ціну у відповідь», — наголошується у заяві G7.
У документі також йдеться про підтримку незалежності і територіальної цілісності України. Країни Заходу відзначили «стриманість України».
«Ми підтверджуємо нашу непохитну відданість суверенітету та територіальній цілісності України, а також праву будь-якої суверенної держави визначати своє майбутнє. Ми вітаємо стриманість України», — йдеться у заяві.
Країни G7 заявили, що будуть активізувати співпрацю щодо спільної та всебічної відповіді.
12 грудня делегати країн G7 провели зустріч у Ліверпулі.
Росія від початку листопада стягує війська до українських кордонів.
За даними міністра оборони України Олексія Резнікова, станом на 3 грудня чисельність російських військ поблизу кордонів України та на тимчасово окупованих територіях становить понад 94 тис. солдатів та офіцерів. За його словами, війська РФ перебувають у постійній готовності і можуть бути залучені до ескалації ситуації. Можливого вторгнення РФ до України Резніков не виключає.
За словами голови ГУР Міноборони України Кирила Буданова, накопичення російських військ триватиме і вийде на пік наприкінці січня 2022 року.
Західні ЗМІ з посиланням на джерела повідомляли, що російське вторгнення в Україну може бути здійснене на початку 2022 року, до цього будуть залучені до 175 тис. військовослужбовців РФ.
У російському керівництві уникають коментування інформації щодо можливого вторгнення, заявляючи, що перекидання військ — це внутрішня справа РФ. При цьому у Кремлі заявляють про можливі провокації з боку України та нібито плани Києва повернути окуповані території воєнним шляхом.
Ситуація поблизу східного українського кордону викликає занепокоєння серед чиновників США та країн Європи. Західні лідери проводять зустрічі на різних рівнях та обговорюють можливі способи протидії російській агресії.