У Новий рік з новим серцем. Унікальна операція - вперше в Україні

Уперше за 15 років в Україні пересадили серце. Сталося це в районній ковельській лікарні. Донором став чоловік, який загинув в аварії, куди терміново виїхала бригада лікарів і медсестер Інституту серця.

***

Напередодні на Волині трапляється аварія і до ковельської лікарні доправляють молодого чоловіка в комі. Шансів на порятунок не має, лікарі констатують смерть мозку і починають розмову з родичами.

«Що сказати родичам, органи вже не допоможуть цій людині, а іншій людині - життя врятують і це найцінніше, що може людина зробити людині на цьому світу, частинка їхнього родича буде жити в комусь іншому», - розповідають лікарі.

«Їдемо, у нас вже пішов відлік на хвилини, стан донора різко погіршився, його подали на операційний стіл, а нам їхати ще 2 години», - розповідають лікарі.

Поки столичні хірурги ще їдуть - у Ковелі починається операція, аби не змарнувати шанс на трансплантацію. Для пересадки серця є всього 3,5 години. Кардіохірург устигає і от у його руках донорський орган. Кілька годин операції і серце починає битися в новому тілі. «Ось пересаджене серце вперше за 15 років», - кажуть хірурги. 

 


 

Уже на ранок пацієнт відходить од наркозу. У цього чоловіка серце працювало лише на 15%. І трансплантація врятувала йому життя. «Він був на межі життя і смерті - думаю, що якби ми не виконали цю трансплантацію, більше 2-3 місяців він би не прожив», - констатує медик.

Реабілітацію хворий уже проходитиме в столиці. Через кілька днів його забере швидка в Інститут серця.

У більшості випадків, навіть коли є потенційний донор, медики не хочуть говорити з родичами про трансплантацію. Також бояться брати відповідальність за констатацію смерті мозку. Однак ковельський досвід свідчить, що це можливо навіть у районній лікарні, якщо є бажання. 

Серце донора підходить чоловіку, який перебуває на лікуванні в столичному Інституті серця. Однак орган доправити в Київ не можливо навіть ґвинтокрилом. Тож швидка з пацієнтом мчить до Ковеля, а разом із ним бригада з восьми хірургів.

Тим часом у листі очікування на пересадку органів близько 5 тисяч українці. Більше тисячі потребують пересадки серця, півтори - трансплантації печінки, понад 2 тисячі - заміни нирки. Більшість із них або їдуть за кордон або помирають не дочекавшись допомоги.

Родичі, які в Ковелі дали згоду на забір органів урятували одразу трьох людей. Крім серця цієї ночі пересадили ще дві донорських нирки. Одну операцію провели в цій самій ковельській лікарні. Другу в столичному інституті Шалімова.

Кореспондент Ірина Маркевич

Джерело  TSN.ua