У Трампа достатньо причин боятися загрози з космосу
Чи реальна війна у космосі? Нещодавній наказ Президента США Дональда Трампа створити космічні війська багато хто сприйняв за пропагандистський крок. Але, виявляється, у Трампа достатньо причин боятися загрози з космосу. Подробиці розповів шеф-редактор «Ранку у Великому Місті» Костянтин Ігнатчук.
Мирний космос. Цей термін прийшов до нас із 60-х. У 1967 році під егідою Генеральної Асамблеї ООН СРСР, США та Великобританія підписали декларацію про мирне використання космосу та космічних тіл заради спільних інтересів всього людства. Наддержави перестали випробовувати ядерну зброю у космосі, а в 1975 році радянський корабель «Союз» та американський «Аполлон» зістикувалися та спільно провели наукові експерименти. І хоча на Землі напруга зберігалася, і обидві країни стежили одна за одною з орбіти, здавалося, що космос таки дає шанс на справжнє примирення.
Проте наприкінці 80-х США були занадто стурбовані радянською ракетною загрозою. Президент Рейган оголосив програму СОІ – Стратегічну оборонну ініціативу, яку в пресі прозвали програмою «Зоряних війн». Власне, там і йшлося про різні супутники з лазерами та подібні фантастичні вигадки. Технічно їх реалізувати було чи надто дорого, чи неможливо. Проте пропагандистський ефект це мало колосальний. У СРСР тоді злякалися, що відстануть від Штатів, і вбухали мільярди рублів на власну космічну зброю. Теж майже з нульовим ефектом. Власне тоді, у 80-ті, й стало зрозуміло, що декларація ООН про мирне використання космосу має чимало лазівок. Вони дають країнам вести космічну війну, формально не порушуючи декларації. Але у 1992 році Радянський Союз, єдиний серйозний противник США у космосі на той момент, розвалився. Тема космічної війни відпала сама собою. Правонаступниця СРСР Росія не мала ні коштів, ні бажання воювати за космос, а Китай робив тільки перші невпевнені кроки на орбіті.
Але пройшло понад чверть століття – і химери «холодної війни» відроджуються. За цей час Китай технологічно наздогнав не тільки Росію, але й США. Та й Росія, як виявилося, не сиділа, склавши руки, скільки б ми не глузували з її невдалих запусків.
Конкуренти США переосмислили стратегію «Зоряних війн». Вони зрозуміли, що не обов’язково наносити безпосередній удар по противнику, щоб завдати йому максимальної шкоди. Достатньо вивести з ладу чи скинути з орбіти супутники. В один момент можна залишити противника без зв’язку, навігації, прогнозів погоди, не говорячи вже про спеціалізовані військові апарати.
Служба управління з розвідки США вже попередила, що Росія та Китай випробовують експериментальні супутники. Вони під виглядом мирних операцій на орбіті, таких як інспекція апаратів, дозаправка та ремонт, можуть нападати на космічні об’єкти супротивника. Наприклад, у вересні 2014 року Росія запустила апарат Olymp-K, який провів ряд незвичних маневрів, пройшовши на відстані 10 кілометрів від супутників зв’язку Intelsat. Повірте, у космосі – це дуже близько.
Подібні випробування – це одна з причин, чому президент США Дональд Трамп підписав наказ про створення космічних військ. На жаль, «Зоряні війни» перетворюються з інструменту пропаганди на реальність.
Джерело: ICTV