Угорщина - це не темний раб путіна Орбан, а воїн світла Краус. Мужній вчинок лауреата Нобелівської премії
Історію творять лідери, а не раби. Яскравим прикладом є вчинок лауреата Нобелівської премії, вченого-фізика угорського походження Ференца Крауса, який є воїном світла на відміну від раба кремля, нікчемного Орбана.
***
Цьогорічний лауреат Нобелівської премії з фізики Ференц Краус — вчений угорського походження, який працює у Німеччині — вирішив пожертвувати грошову винагороду від премії на підтримку українців, постраждалих від війни.
Про це він розповів у короткому інтерв'ю на радіо Deutschlandfunk невдовзі після того, як дізнався про нагороду.
61-річний Ференц Краус — фізик угорського походження, який спільно з групою вчених вперше згенерував і виміряв перший аттосекундний світловий імпульс і використав його для спостереження за поведінкою електронів в атомах. Тим самим він став одним із співзасновників новій галузі фізики — аттофізики.
Ференц Краус народився і отримав освіту в Угорщині, однак нині працює у Німеччині. З 2003 року він очолює Інститут квантової оптики товариства Макса Планка у німецькому Гархінгу (передмістя Мюнхена, Німеччина), також є головою відділу аттосекундної фізики.
У 2022 році, після повномасштабного вторгнення Росії в Україну, Краус заснував ініціативу Science4People — саме на її користь він планує перевести кошти Нобелівської премії. Цього року Нобелівська премія передбачає грошовий приз сумою приблизно 11 мільйонів шведських крон (близько $1 млн).
Science4People — це міжнародна ініціатива вчених, які об'єдналися заради того, щоб допомагати підтримувати освітні проєкти та інші ініціативи в охоплених війною регіонах, найперше — в Україні. «S4P підтримує ці спільноти, щоб піклуватися про вразливі верстви населення та сприяти освіті, відкриваючи перспективи на майбутнє», — йдеться на офіційній сторінці Science4People. Краус та інші її співзасновники підкреслюють, що на тлі війни роль науки та інновацій має особливе значення «для майбутнього нашої цивілізації». Саме тому вони націлені на підтримку насамперед шкіл в Україні.
Серед проєктів, які вже реалізовує в Україні Science4People — спорудження нової інфраструктури для початкової школи в селі Бакоша Закарпатської області України, де розмістили біженців від війни, а тому 300 учнів потребують додаткових ресурсів для навчання, а внутрішні переселенці — кращих умов для розміщення.
Крім того, у жовтні 2023 року ініціатива Science4People розпочала проєкт SKOLA+. Його мета — допомогти учням двох сільських закарпатських шкіл «подолати прогалини в навчанні, спричинені війною та пандемією COVID-19» за допомогою сучасніших методів та програм навчання, а також низки безкоштовних занять. Для участі в цьому проєкті вже зареєструвалися близько 100 школярів різного віку та 12 викладачів. Перший етап SKOLA+ триватиме до грудня, а другий етап, який включатиме ще принаймні одну додаткову школу, має розпочатися в лютому 2024 року і триватиме до травня.
Як повідомляє угорський сайт Portfolio, Ференц Краус вже спрямував фінансову частину інших нещодавно отриманих премій на користь цієї української ініціативи, і має намір зробити те ж саме з Нобелівською премією.
У своєму відкритому листі на сторінці Science4People Краус закликає до солідарності університети у всьому світі, щоб навіть без додаткового фінансування відкрити доступ до своїх онлайн-курсів людям та дітям з України. Вченому також вдалося залучити до переліку меценатів свого проекту щонайменше трьох інших нобелівських лауреатів попередніх років.