Вибух під Архангельськом: з'явилися нові дані від російського ядерного центру
У Білому морі на думку фізиків — ядерників Російського федерального ядерного центру — Всеросійського науково-дослідного інституту експериментальної фізики (РФЯЦ-ВНДІЕФ), стався вибух ядерного реактора.
***
Як передає джерело, офіційне РФЯЦ-ВНДІЕФ було опубліковано у неділю, 11 серпня на сайті міської інформаційної газети "Колючий Саров".
Видання зазначає, що дана заява була опублікована також і на місцевому телебаченні.
Джерело зазначає, що причиною загибелі вчених-випробувачів став вибух малогабаритного ядерного реактора, що є частиною двигуна об'єкта військового призначення.
Такі дані в ЗМІ опублікували посилаючись на коментар директора РФЯЦ-ВНДІЕФ Валентина Костюкова і наукового керівника Центру В'ячеслава Соловйова.
"П'ятеро вчених-випробувачів РФЯЦ загинули, троє — в стані середньої тяжкості, їх життя поза небезпекою", – сказав Костіков.
Відеозвернення було записано в студії саровського ТРК "Канал-16", пише Фонтанка.
Керівник ядерного центру розповів, що трагедія сталася не на береговій частині полігону, як стверджувало раніше Міноборони, а в акваторії Білого моря. Підготовка до випробування нової зброї, за його словами, тривала більше року.
"Ці люди неодноразово брали участь в аналогічних подібних роботах і завжди отримували результат. Ланцюг трагічних випадковостей, невизначеностей, ... трапитися. За попереднім аналізом ми бачили, що вони (загиблі. – Прима. Ред.) боролися за те, щоб взяти ситуацію в руки. Але, на жаль, це не вдалося", – сказав Костюков і додав: "Нам не вдалося передбачити, не вдалося зазирнути так глибоко, щоб отримати результат".
За його словами, в Архангельській області зараз працює Державна комісія, що вивчає всі обставини катастрофи.
Заступник директора РФЯЦ, член-кореспондент РАН Олександр Чернишов підтвердив інформацію про короткочасний радіоактивний стрибок в місті Сєвєродвінську, що знаходиться в 30 кілометрах від місця катастрофи.
"Те, що сталося, це непрогнозований сценарій реалізувався. Не так далеко там знаходиться Сєвєродвінск, наші люди там присутні, наші експерти проводять вимірювання. Встановили прямими вимірами на Севмаші, що радіаційне підвищення фону було у два рази та тривало не більше як годину. Ніяких залишкових радіоактивних забруднень ні наші експерти, ні зовнішні експерти не зареєстрували", – заспокоїв вчений.
Саму тривожну подробицю повідомив науковий керівник РФЯЦ В'ячеслав Соловйов. Він виступав третім і для початку уточнив, що дослідження і розробки в інтересах Міноборони проводяться в рамках наукової програми Саровського ядерного центру.
"Один з напрямків – це створення малогабаритних джерел енергії з використанням радіоактивних матеріалів, що діляться", – сказав він, зазначивши, що такі розробки ведуться не тільки в Росії – в минулому році "малогабаритний ядерний реактор потужністю кілька кіловат зазнали вчені США".
"Ми зараз намагаємося розібратися, працюємо в тісному контакті з державною комісією, аналізуємо весь ланцюг подій для того, щоб оцінити масштаб аварії, і зрозуміти її причини, щоб виключити можливість подібних аварій у майбутньому", – заявив В'ячеслав Соловйов.
"Випробування ракети проходили на морській платформі. Після завершення випробувань сталося загоряння палива ракети з подальшою детонацією. Після вибуху кілька співробітників були відкинуті в море, і була надія знайти їх живими. Пошуки тривали до тих пір, поки залишалася надія знайти тих, що вижили. Тільки після цього було заявлено про загибель п'яти співробітників Росатому, які займалися роботами, пов'язаними з радіоізотопним джерелом живлення, який перебував у складі ракети", - повідомили в департаменті.