Китайський космічний апарат «Чан’е-5» успішно завершив місію зі збору місячного ґрунту - на Землю 16 грудня приземлилася капсула зі зразками. Світ зустрів цю звістку оплесками.

Про це повідомляє телеканал CGTN.

***

Фахівці вже знайшли 300-кілограмову капсулу на території автономного китайського району Внутрішня Монголія.

Далі експерти мають оцінити стан капсули та перемістити її в безпечне місце.

Після завершення місії Китай став третьою в історії країною після США та СРСР, яка здійснила забір зразків місячного ґрунту. Остання така місія відбулася в 1976 році: тоді радянський космічний апарат «Луна-24» забрав лише приблизно 200 грамів місячного ґрунту.

Зразки з «Чан’е-5» мають допомогти вченим відповісти на питання про походження супутника Землі: наприклад, як довго він був вулканічно активним і коли розсіялося його магнітне поле, яке є ключовим фактором захисту будь-якої форми життя від сонячного випромінювання.

Що це за місія?

Місія «Чан'е-5» розпочалася 23 листопада з успішного запуску ракети-носія «Чанчжен-2». Вона складається з чотирьох космічних апаратів: спускового модуля, підйомного модуля (вони з'єднані між собою), сервісного модуля та капсули повернення.

Спершу всі чотири апарати досягли місячної орбіти.

Після збору зразків спусковим модулем підйомний модуль вирушив назад до місячної орбіти, де на них «чекав» сервісний модуль. Звідти всі модулі повернулися на Землю.

Це не перша місячна місія Китаю: остання з них — «Чан'е-4» — у січні 2019 року вперше приземлилася на темний бік Місяця.

 Змагання за Місяць набирає обертів. Коли там знову висадять астронавтів і що для цього роблять?

Ізраїль спробує у 2024 році вдруге посадити свій апарат на Місяць. Попередній запуск був невдалим