Хто дав Україні зброю для захисту та на що вона здатна - огляд військової техніки
З початку повномасштабного російського вторгнення країни Заходу відмовилися від чималої кількості неписаних обмежень на постачання зброї до України. Якщо до 24 лютого Київ міг розраховувати здебільшого на легку техніку, як-от протитанкові комплекси Javelin та NLAW, то навесні українцям почали постачати важке озброєння. Яку бойову техніку вирішили передати Україні впродовж останніх тижнів і на що вона здатна — у матеріалі hromadske.
***
РСЗВ
Чи не головною ударною силою ЗСУ останніми тижнями є американська реактивна система залпового вогню HIMARS, яка, за даними Міноборони, вже знищила близько 50 російських складів боєприпасів. Нині в Україні вже є щонайменше 12 таких систем, а загалом нам поки що зобов’язалися поставити 20 HIMARS.
У середині липня міністр оборони Олексій Резніков оголосив, що ми вже отримали перші американські системи MLRS M270. Скільки саме одиниць цієї зброї надійшло, посадовець не уточнив, проте на початку червня BBC повідомляло, що Велика Британія вирішила передати три такі системи.
HIMARS та MLRS M270 є універсальними пусковими системами: вони здатні виконувати роль РСЗВ та оперативно-тактичних ракетних комплексів (ОТРК) з дальністю дії до 300 кілометрів. Різниця між ними — у шасі. Також MLRS M270 можна одночасно завантажувати 12 ракетами, а HIMARS — 6.
Наразі ЗСУ отримали ракети дальністю до 80 кілометрів. У Білому домі кажуть, що не готові постачати Україні снаряди, які б’ють на відстань у 300 кілометрів.
Крім того, напередодні Німеччина передала Україні три обіцяні РСЗВ Mars II. Як зазначає «Мілітарний», ця система фактично є ліцензійною копією американської M270 MLRS та має лише незначні допрацювання.
Артилерія
Напередодні, 26 липня, Німеччина надіслала Києву ще три самохідні гаубиці Panzerhaubitze 2000. Тож загалом зі складів Бундесверу в Україну вже надійшли десять таких систем.
«Мілітарний» пояснює, що Panzerhaubitze 2000 здатна розганятися до 70 кілометрів на годину, а вогневу позицію займає всього за 30 секунд. Українські військові, які працюють із цією артилерією, кажуть, що вона може вражати цілі на відстані до 34 кілометрів.
25 липня міністр оборони України Олексій Резніков розповів, що до України з Німеччини прибули перші три системи Gepard. Наступного дня його німецька колега Крістін Ламбрехт зазначила, що вони вже відправили п’ять таких установок. Загалом Україна має отримати 30 систем Gepard приблизно з 60 тисячами боєприпасів — здебільшого від Бундесверу.
Gepard — це зенітна самохідна установка, призначена для прикриття сухопутних військ та знищення повітряних об’єктів. Gepard може здійснювати до тисячі пострілів за хвилину, хоча в реальних умовах вона зазвичай стріляє короткими чергами, пристосовуючись до цілі.
Також міністр оборони Великої Британії Бен Воллес 21 липня оголосив про надання Україні найближчим часом нової артилерії. Йдеться про понад 20 САУ М109, які вже постачали Україні раніше, та 36 гармат L119. А 26 липня стало відомо, що L119 вже на озброєнні в ЗСУ.
M109 — це американська самохідна гаубиця, яка є однією з наймасовіших у світі. Вона може стріляти на відстань до 30 кілометрів. Водночас L119, як пише «Мілітарний», здатна стріляти не лише звичайними, але й спеціальними реактивними снарядами. Максимальна дальність — 19 кілометрів.
Крім того, 19 липня Франція оголосила, що передає Україні шість додаткових французьких САУ Caesar, які президент Емманюель Макрон обіцяв раніше. Станом на тоді вони вже були в дорозі. Це самохідна артилерійська установка, яка дає можливість уражати противника на відстані до 42 кілометрів та може здійснювати 6 пострілів на хвилину.
Танки та БТР
Серед нещодавніх анонсованих поставок для України є й бронетранспортери і танки. Так, 25 липня речник міноборони Польщі Кшиштоф Платек заявив, що його країна передала Києву бойові танки PT-91 Twardy. Кількість їх не розголошується. Керівник Офісу президента Андрій Єрмак підтвердив, що польські танки PT-91 Twardy вже в Україні.
РТ-91 оснащений 12-ствольною 81-міліметровою системою пуску димових гранат «Хмара» та одноствольною 80-міліметровою системою пуску антилазерних гранат «Теллур». На башті встановлене зенітне озброєння моделі ЗУ-72.
Головною особливістю танка називають захист із використанням активної броні польської розробки ERAWA, що складається майже з 400 захисних блоків. Тести показали, що ERAWA підвищує живучість танка на 30-70%, залежно від типу снаряда, а спеціальне покриття знижує видимість машини в інфрачервоних та радіолокаційних діапазонах.
А 20 липня міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас заявив, що його країна найближчим часом передасть Україні додаткову військову допомогу — бронетранспортери М113 та М577.
M113 — це гусеничний бронетранспортер, що є на озброєнні в механізованих військ армії США та багатьох армій інших країн. А ось M577 — це броньований транспортний засіб командного пункту, є варіантом бронетранспортера M113.
Що ще передають?
Крім важкої техніки, Україна отримує від партнерів боєприпаси та інше обладнання, необхідне на війні. Наприклад, уряд Німеччини наприкінці червня та на початку липня передав для Збройних сил України 80 пікапів.
США в останньому пакеті допомоги вирішили надіслати Збройним силам 580 безпілотників Phoenix Ghost. Це дрони-камікадзе, які можна застосовувати не лише проти живої сили противника, але й проти його техніки.
А 21 липня Велика Британія анонсувала, що надасть Україні понад 1 600 протитанкових гармат, протибатарейні радіолокаційні системи та сотні безпілотників.
Цього достатньо?
Хоча впродовж останніх тижнів західні партнери продовжували надавати Україні важку зброю, для масштабного повернення окупованих росією земель потрібно якомога більше техніки.
Так, міністр оборони Олексій Резніков зазначав, що для ефективного стримування російських військ Україні потрібно щонайменше 50 систем HIMARS та MLRS M270, а для ефективного контрнаступу — не менш як 100.
Проте голова Комітету збройних сил Палати представників США Адам Сміт не впевнений, що в арсеналі американців є хоча б 50 одиниць. Каже, що наразі США хочуть надати принаймні 25-30 установок, щоб Україна поєднувала їх з РСЗВ з інших країн.
Також Резніков розповідав, що Києву потрібні далекобійні ракети на понад 100-150 кілометрів, аби повністю знищити логістику та швидко відрізати російських військових від підтримки.
А втім, 20 липня після четвертого засідання країн у форматі «Рамштайн» Резніков заявив, що за домовленістю з колегами вони «тримають інтригу» щодо левової частки чинних та нових пакетів допомоги, які передбачають постачання озброєнь, амуніції, тренування наших воїнів та багато іншого.
«Спочатку їх відчує ворог на полі бою. Позитивним сигналом зустрічі є нові зобов’язання партнерів, які стосуються і суші, і моря, і неба», — заявив міністр.
Голова Комітету з питань збройних сил Палати представників США Адам Сміт, який нещодавно зустрічався із Зеленським у Києві, 25 липня розповів, що українська влада вважає вирішальними наступні 3-6 тижнів та закликає надавати озброєння, наскільки це можливо.
Зниження температури та жорстокі умови сповільнять бойові дії до війни на виснаження, яка здебільшого буде вигідна росії. Водночас міністр оборони США Ллойд Остін запевнив, що обладнання Україні намагаються передавати якомога швидше.
Джерело Hromadske.ua