Здавати девайси та здаватися? Іранським вартовим революції заборонили користуватися будь-якими засобами зв'язку

Корпус вартових Ісламської революції (КВІР) заборонив своїм членам користуватися будь-якими засобами зв'язку. Це відбулося після нещодавніх вибухів пейджерів і рацій у Лівані, яки отримали у соцмережах неформальну назву "девайс-джіхад"

***

Про це 23 вересня із посиланням на високопоставлених представників безпеки Ірану повідомило агентство Reuters. Один із співробітників служби безпеки розповів агенції, що наразі КВІР проводить масштабну операцію з перевірки всіх пристроїв, а не тільки засобів зв'язку. За його словами, більшість з них були саморобними, або імпортованими з Китаю і Росії.

Вибух пейджерів у Лівані 2024 - що відомо, як Ізраїль атакував бойовиків  Хезболла - 24 Канал

У Тегерані знепокоєні такою операцією ізраїльських агентів, у якій, зокрема, брали участь і деякі іранці, через що уже почалося "ретельне розслідування",– пише Reuters

"Під перевірку потрапили їхні банківські рахунки як в Ірані, так і за кордоном, а також історія їхніх подорожей і подорожей їхніх родин", – розповів неназваний чиновник.

Інший співрозмовник зазначив, що найбільше Іран переймається захистом ядерних і ракетних об'єктів країни, особливо тих, що розташовані під землею. Втім,  там заходи з безпеки було посилено ще торік, пише агентство.

За словами співрозмовників, для безпечного спілкування іранські військові використовують цілий ряд зашифрованих засобів зв'язку, в тому числі рації. Чимало пристроїв розробляється всередині країни, аби уникнути залежності від іноземного імпорту. Але, як зазначає Reuters, торік Іран імпортував засоби зв'язку з Китаю, Росії і навіть Японії.

Вибухи пейджерів у Лівані

Вперше вибухи зафіксували 17 вересня. Після цього почали вибухати не тільки пейджери - зокрема рації, ноутбуки, скутері та навіть домофони. The New York Times 19 вересня повідомила з посиланням на 12 джерел, що за цими атаками стоять ізраїльські спецслужби. А саме, угорська компанія отримала контракт на виробництво пейджерів від тайванської фірми Gold Apollo. Ізраїль також створив дві додаткові підставні компанії для маскування імен офіцерів своєї розвідки, залучених до виготовлення цих пристроїв.

Хоча компанія B.A.C. обслуговувала й звичайних клієнтів, основним споживачем її продукції була "Хезболла". Пейджери, які постачалися угрупованню, містили батареї з вибуховою речовиною PETN. Вони почали надходити до Лівану влітку 2022 року, згодом обсяги збільшилися.

ABC News зі посиланням на джерело в розвідці США зазначило, що Ізраїль готовив операцію з підриву пейджерів у Лівані протягом 15 років. Проте сам Ізраїль офіційно спростував причетність до серії вибухів у Лівані.

За словами міністра охорони здоров'я Лівану Фіраса Аль-Аб'яда, за два дні внаслідок вибухів пейджерів та інших девайсів у Лівані загинули щонайменше 37 осіб, а 2931 отримали поранення. На фоні цих подій 19 вересня Ізраїль почав масований обстріл ворога. Ліван заявив, що це початок Третьої ізраїльсько-ліванської війни.

Микола Лісіцин

Микола Лісіцин, журналіст 
 
Джерело  " Іnformator.ua "