Землетрус як війна. Трагедія на кордоні регіонів - більш 16000 жертв у Турцiї (доповнено)
Цей регіон не раз трясло, він знаходиться на стику Туреччини та Сирії. Люди з двох країн зазнали багато горя. Пульс різкий, серце кричить... Здавалося б, вже вистачить..
***
Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що до настільки руйнівного землетрусу, який стався на південному сході країни та в сусідній Сирії, підготуватися було неможливо.
Кількість загиблих в двох країнах вже перевищила 16 тисяч людей, більшість з яких турки.
Критики Ердогана вважають, що влада відреагувала на катаклізм надто повільно, а підготовлена до нього країна була погано.
Президент Туреччини визнав "деякі проблеми", але зараз, за його словами, ситуація під контролем.
Лідер найбільшої в країні опозиційної партії Кемаль Киличдароглу з ним не погодився. "Якщо є одна людина, відповідальна за це, то це Ердоган", - підкреслив він.
Ердоган заявив, що в нинішніх умовах потрібна єдність, а не взаємні обвинувачення. "У такий період я не можу терпіти, щоб хтось піарився на негативі в своїх політичних інтересах", - заявив президент, якого часто обвинувачують в авторитарних тенденціях.
У Туреччині в травні мають відбутись вибори, на яких позиції Ердогана могли суттєво похитнутись. Проте як на результат вплине трагедія наразі ніхто прогнозувати не береться.
АВТОР ФОТО,REFIK TEKIN/EPA
Під завалами вже третю ніч залишаються люди, в постраждалих районах температура нижче нуля, тому надії витягнути когось живим все менше.
Крім того, ті, хто вижили, залишились без житла та ночують на вулиці. Це загрожує обмороженнями, кажуть у Всесвітній організації охорони здоров'я.
"Є реальна небезпека вторинного лиха, яке може завдати шкоди більшій кількості людей, ніж перше, якщо не діяти так само енергійно, як це роблять рятувальники", - сказав менеджер ВООЗ з ліквідації наслідків землетрусу Роберт Холден.
У сусідній Сирії ситуації ще складніша. На кордоні з Туреччиною до землетрусу був відкритий єдиний пропускний пункт Баб ель-Хава. Тепер і він закритий, оскільки дороги, які до нього ведуть, стали непрохідними.
В ООН сподіваються, що скоро вдасться відремонтувати дороги. Турецька влада каже, що невдовзі відкриє ще два пропускних пункти.
На півночі Сирії залишається останній анклав, який контролює не режим Асада, а опозиція. Розорений багаторічною громадянською війною, він тепер ще й сильно постраждав від землетрусу.
В одній лише провінції Ідліб відомо про загибель 1500 людей.
В оточенні Асада заявляють, що західні санкції проти режиму погіршують лихо. "У нас не вистачає бульдозерів, у нас не вистачає кранів, у нас не вистачає нафти, і все через європейські та американські санкції", - заявила радниця Башара Асада Бутаіна Шабаан.
Джерело BBC.bbc.com/ukrainian/news
***
У понеділок, 6 лютого на кордоні Туреччини та Сирії - в провінції Газіантеп — стався землетрус — один з найпотужніших за останніх 100 років.
За останніми даними, землетрус забрав життя понад 1000 осіб (далі ще більше), понад 2 тисячі людей поранені. Сотні досі залишаються під завалами, профільні служби продовжують рятувальні роботи.
За словами президента Туреччини Реджепа Тайіпа Ердогана, підземні поштовхи відчувалися в багатьох частинах країни.
Два міжнародні аеропорти в Туреччині призупинили роботу, йдеться про аеропорт Хатай у місті Антакья та аеропорт Газіантеп в однойменній турецькій провінції.
Землетрус у Туреччині спричинив обвалення історичного замку Газіантепа, стародавньої імпозантної кам’яної споруди на вершині пагорба, який використовувався як спостережний пункт у римські часи.
«Деякі з бастіонів у східній, південній та південно-східній частинах історичного замку Газіантеп у центральному районі Шахінбей були зруйновані землетрусом, уламки були розкидані по дорозі», — повідомило агентство Anadolu.
Один з жителів постраждалого регіону Газіантепа Сінан Шахан розповів, що його сім'я прокинулася від підземних поштовхів, а вдома зникло світло.
«Ми лежали спокійно й чекали, поки поштовхи закінчаться. Наш будинок був повний битого скла», — сказав він, пише The Guardian.
За його словами, згодом вони вийшли з дому.
«Кожен, хто міг врятуватися, зараз кудись утік. У мене є родичі в Кахраманмараші, їхні будинки були зруйновані», — сказав він.
Низка світових лідерів уже висловила співчуття Туреччині та запропонували допомогу.
Зокрема, президент України Володимир Зеленський заявив про готовність надати необхідну допомогу для подолання наслідків катастрофи.
НВ зібрав фото та відео наслідків одного з найпотужніших землетрусів.