Життя б'є ключем ... гайковим - земний інструмент не підійшов до астероїда

Вчені з NASA вже місяць не можуть відкрити власну капсулу зі зразками астероїда Бенну, які були зібрані у космосі ще у 2020 році. Що затримало науковців і чому земні інструменти не можуть дістатися космічного грунту?

Зачем печатать гаечный ключ в космосе - Ведомости

Колектор зразків OSIRIS-REx ззовні, зразок матеріалу з астероїда Бенну можна побачити посередині праворуч. NASA / Erika Blumenfeld & Joseph Aebersold

 
Американське космічне агентство NASA вже місяць як приземлило капсулу зі зразками древнього астероїда Бенну, але поки не може її відкрити.

Про це пише Science Alert.

Ще у 2020 році космічний зонд NASA «Осіріс» зібрав ґрунт з астероїда Бенну, а 22 вересня капсула зі зразками повернулася на Землю. Вважається, що астероїд Бенну витає у космосі з перших днів існування нашої Сонячної системи, тобто ці зразки допоможуть науковцям краще зрозуміти, як вона зароджувалася.

Учені хочуть вивчити зразок у незайманому стані (наскільки це можливо). Для мінімізації забруднення всі процедури проводять у герметичному чистому боксі під струменем азоту. До контейнера науковці можуть отримати доступ через прикріплені рукавички. Тобто всі інструменти для відбору зразків, якими можуть користуватися науковці, уже поміщені в бокс.

 

Науковці у Космічному центрі NASA починають процес видалення та перевертання TAGSAM. NASA / James Blair

 

Проте науковці зазначили, що не можуть зняти наявними інструментами два з 35 кріплень. Тепер команда вчених працює над розробкою та впровадженням нових підходів до вилучення матеріалу, щоб зберегти зразок недоторканим. На це науковці витратять наступні кілька тижнів.

Та це не означає, що наразі вони сидять із порожніми руками. 70,3 г каміння та пилу зібрали із зовнішнього боку головки пробовідбірника. Це вже перевершило мету NASA доставити на Землю принаймні 60 грамів зразків.

Що це за астероїд?

Зонд НАСА собрал образцы грунта с астероида Бенну - BBC News Русская служба

Астероїд Бенну виявили в 1999 році. Дослідники вважають, що він є древнім кам'яновугільним чи вуглецевим астероїдом. А це означає, що в його породі збереглися частини хімічних елементів, які існували 4,5 млрд років тому, під час зародження планет і Сонця. Науковці переконані, що вивчення зразків з астероїда дозволить краще зрозуміти процес зародження Сонячної системи.

Зонд OSIRIS-REx уперше наблизився до об'єкта у 2018 році. Спостереження за допомогою телескопів і радіолокаторів показували те, що поверхня астероїда, найімовірніше, має піщану структуру. Але знімки зонда показали, що замість піску астероїд завалений камінням.

Згодом помітили, що час від часу від астероїда відколюється шматок каміння, що ставило під загрозу місію зі збирання зразків. Але вчені знайшли дві безпечні ділянки, на які зонд може приземлитися й потім відлетіти.

Читайте також  «Астероїде, посунься!» Якою буде перша репетиція порятунку Землі від астероїдної атаки
 
Ірина Сітнікова, фото
Ірина Сітнікова
 
Джерело  " Hromadske.ua "