Зіткнення, поранення і бійки: Що відбувається під Радою і в Раді через ринок землі
Під Верховною Радою зібрався мітинг проти зняття мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення. Невдовзі почалися сутички, поліція застосувала кийки і сльозогінний газ, у відповідь в них полетіла зеленка і дрібні предмети. Вже встановлено і знесено намет, є перші заарештовані та поранені
***
На мітинг їхали аграрії та сільгосптехніка, але їх зупинили на під'їзді до Києва.
Через це почалися перші сутички. Поліція використала проти активістів сльозогінний газ і палиці, а протестувальники облили копів зеленкою. Подекуди в них летіли пляшки та дрібні предмети. Інколи лунають вибухи. "Нацкорпус" побився з поліцією через те, що копи не давали встановити намет на проїжджій частині. В результаті сутичок постраждала будівля готелю "Київ". Були розбиті скляні вхідні двері та плитка при вході в готель.
Зрештою, намет все одно було встановлено. Потому всі ненадовго заспокоїлися.
Але після того, як правоохоронці повалили і прибрали намет, сутички відновилися
Під час бійки постраждали копи. Правоохоронці відтягували людей з епіцентру подій.
По последним данным, один участник акции в результате конфликта потерял сознание, ему помогают сотрудники "Красного креста".
У поліції заявили, що внаслідок конфліктної ситуації тілесні ушкодження отримали двоє правоохоронців. У сутичках також постраждали журналісти: журналістку hromadske Вікторію Рощину та оператора Олексія Нікуліна забризкали сльозогінним газом, який застосували у сутичках між спецпризначенцями й мітингувальниками.
hromadske✔@HromadskeUA Наші журналісти постраждали під час сутичок "Нацкорпусу" з силовиками біля готелю "Київ"
ВИДЕО: Громадське
В ефірі "112 Україна" повідомили, що швидка забрала з-під Ради непритомного чоловіка. Також було повідомлення про перших затриманих. "Сталася сутичка між представниками радикальних організацій та представниками поліції. Радикали почали доставати бруківку між площею Конституції та вулицею Грушевського й кидати у працівників поліції. Кількох людей затримали", – зазначають журналісти
Тим часом аграрії перекрили трасу Київ-Одеса, у районі села Демидівка Любашівського району. Люди безперестанно ходять пішохідним переходом, тим самим блокуючи рух транспорту на трасі. "Аграрії Одещини закликають владу зменшити концентрацію землі в один з руках", – йдеться у повідомленні Ради.
В акції взяли участь кілька десятків людей. Зазначимо, що подібні акції проводяться і в інших регіонах України.
Що роблять народні депутати
Тим часом в Раді збирають термінове засідання аграрного комітету, а ОПЗЖ традиційно заблокувала трибуну, виступаючи проти відкиття ринку землі.
За словами голови комітету з питань аграрної політики Миколи Сольського, невідомо, коли законопроект про обіг землі винесуть на розгляд у сесійний зал. Зараз комітет проводить розгляд поправок до законопроекту.
Також він повідомив про плани обмежити засідання комітету. Таке рішення прийнято після того, як 11 грудня після засідання комітету сталася бійка з участю активістами ВО "Свобода" та народним депутатом від партії "Слуга народу" Андрієм Богданцем.
"Було прийнято рішення обмежити доступ: тільки діючі депутати, тільки представники преси і ТБ та представники секретаріату. У нас більше 4 тисяч поправок, нам потрібно почати це розглядати", – заявив Сольський.
Що за законопроект
13 листопада Верховна Рада підтримала у першому читанні та за основу проєкт закону №2178-10 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення". Цей законопроект передбачає наступні нововведення:
- мінімальна стартова ціна продажу земельних ділянок державної та комунальної власності на земельних торгах встановлюється на рівні не нижче нормативної грошової оцінки;
- не допускається набуття у власність більше 35% сільськогосподарських земель об'єднаної громади, 15% сільськогосподарських земель області та 0,5% сільськогосподарських земель України; до 200 тис. гектарів землі в одні руки дозволяється;
- забезпечується переважне право орендаря на купівлю земельної ділянки;
- забезпечується право громадян на викуп земельних ділянок для ведення селянського (фермерського) господарства, які їм належать на праві постійного користування та праві довічного успадкованого володіння. Можливо викупити із розстрочкою платежу до 5 років за ціною, яка дорівнює нормативній грошовій оцінці таких земельних ділянок;
- президент може вводити в дію санкції щодо продажу землі. Під санкції можуть підпадати іноземні держави, невизначене коло осіб певної діяльності (секторальні санкції) та окремі юридичні і фізичні особи.
Нагадаємо, і перекриття доріг, і мітинги і бійки з приводу зняття мораторію на продаж землі вже відбувалися минулого місяця. 13 листопада активісти притягли мертву свиню в труні і поставили поминальні вінки з написами "Вічна пам'ять українській землі". На їхню думку, свиня уособлює, що буде із сільськими територіями й українцями у разі прийняття закону про дозвіл на продаж землі.
Сьогоднішній мітинг закінчився тим, що поліція "зачистила" територію біля Верховної Ради. Як передає кореспондент УНІАН, поліцейські знесли встановлені намети та потягли їх у бік готелю. Люди тікають до площі Конституції, а їх доганяють б'ють правоохоронці, в основному тих людей, які намагаються закидати якимось предметами правоохоронців. Декількох людей затримано. На вулицю Грушевського під'їхала "швидка" і надає допомогу постраждалим. На площі Конституції перед ВР учасники акції розібрали трохи бруківки.
Источник "Depo"