«Міст» до членства: на саміті НАТО у Вашингтоні оприлюднить створення нової структури для допомоги Україні (доповнено)
-
На ювілейному 75-му саміті НАТО у Вашингтоні оголосять про створення нової структури для координації всіх видів допомоги Україні в довгостроковій перспективі. Про це повідомляє The New York Times з посиланням на американських і натовських чиновників. Нова структура матиме назву «Допомога НАТО з безпеки і тренування для України» (NSATU).
***
Представники США та НАТО зазначають, замість переговорів про членство України в НАТО, альянс оголосить про створення місії в Німеччині для координації довгострокової допомоги Україні. Цей крок має надіслати потужний сигнал про прихильність союзників до підтримки Києва, попри надії москви на втомлення Заходу від війни.
Місія буде функціонувати під егідою НАТО, що забезпечить її діяльність навіть у разі політичних змін у США. Адміністрація Байдена та офіційні особи НАТО запропонували цю ідею як спосіб надати Україні значну підтримку на саміті, навіть якщо переговори про членство наразі не на часі.
Новий центр координації НАТО об'єднає діяльність коаліцій, що надають різні види військової допомоги Україні, зокрема протиповітряну оборону, артилерію, винищувачі F-16, озброєння і тренування. Об'єднання основних напрямків допомоги під єдиним командуванням має на меті впорядкувати цей потік і зробити його більш узгодженим.
Хоча нова структура не буде офіційно називатися «місією» через заперечення Німеччини, вона базуватиметься на військовому об'єкті США у Вісбадені. Її очолить тризірковий генерал, ймовірно американець, який підпорядковуватиметься безпосередньо головнокомандувачу НАТО і США в Європі, генералу Крістоферу Каволі. Таке підпорядкування захистить місію від будь-яких політичних змін у Вашингтоні.
«Це спроба захиститися від Трампа і цілеспрямована спроба зблизити Україну і НАТО, щоб підтримати Україну як сьогодні, так і в майбутньому», – сказав Іво Даалдер, колишній американський посол в НАТО, ознайомлений з планом.
Нова структура працюватиме паралельно з Контактною групою з питань оборони України, яка перебуває під американським керівництвом і координує постачання озброєнь Україні близько 50 країнами, що не входять до 32 країн-членів НАТО. Міністр оборони США Ллойд Остін наполіг на тому, щоб контактна група поки що залишалася під американським головуванням
Джерело " Sud.ua/uk/news "
***
НАТО підозрює Росію у мінуванні критичної інфраструктури у Північному морі – The Times
"Капитан Соколов" підозріло поводився у Північному морі, вважають європейські служби безпеки
Фото: korabel.ruКраїна-агресор Росія могла замінувати кабелі електропостачання й телефонні кабелі, а також нафтові та газові трубопроводи у Північному морі. Про це 29 червня пише The Times.
У публікації йдеться, що російський траулер "Капитан Соколов" і ще чотири кораблі протягом перших п'яти місяців цього року поводилися незвично. Коли вони перебували над ключовими електричними та телекомунікаційними кабелями на морському дні, а також над нафто- й газопроводами у водах Великобританії, Бельгії, Данії, Німеччини, Нідерландів та Норвегії, вони сповільнювали хід.
У Європі припускають, що вони робили це в межах розвідувально-диверсійних операцій Кремля у європейських водах. Імовірно, океанографічні дослідницькі судна та рибальські судна дістали завдання скласти карту або, можливо, навіть закласти вибухівку на життєво важливій мережі кабелів і трубопроводів, пише видання.
Представник бельгійського підрозділу морської безпеки Томас Де Шпігелере сказав, що зараз росіяни почали використовувати невійськові судна там, де раніше діяли військові чи дослідні кораблі, тому російське шпигунство стало складніше виявити.
Офіційні особи НАТО висловили "серйозні підозри", що Росія вже замінувала найважливішу підводну інфраструктуру, ґрунтуючись на розвідувальних даних компаній, які керують головними нафтовими й газовими буровими установками, трубопроводами, електричними роз'ємами та телекомунікаційними кабелями, ідеться у статті.
Дослідження бельгійської газети De Tijd із використанням суднових журналів засвідчило, що понад 160 невійськових російських суден протягом останніх 10 років здійснили 945 підозрілих дій. Щонайменше 749 із 945 підозрілих маневрів були в радіусі одного кілометра від трубопроводів у Північному морі, пише The Times.
Видання зазначає, що упродовж останніх місяців у Європі зросла кількість диверсій, за якими, імовірно, стоїть Росія. Масштаб і розмах таємних операцій Росії за кордоном сягнули рівня, небаченого із часів піка Холодної війни, ідеться в публікації.
Північне море омиває береги Норвегії, Данії, Німеччини, Нідерландів, Бельгії, Франції та Великобританії.
У 2023 році ЗМІ повідомляли про тривогу у європейських країн з погляду імовірної підготовки до диверсій. За даними розвідників й експертів, російські військові складають мапу вітряних електростанцій, газопроводів, кабелів зв'язку у водах навколо Данії, Швеції, Норвегії й Фінляндії. Згідно з джерелами, мета полягає в тому, щоб спланувати диверсію проти країн Північної Європи, зокрема перерізавши кабелі живлення й передання даних через Атлантику та решту Європи.