80-річчя аншлюсу. Три важливих тези про анексію Австрії Гітлером

Аншлюс стався через страх і співчуття

Для уродженця Австрії Адольфа Гітлера приєднання своєї історичної батьківщини до Німеччини було давньою мрією. Відбувся аншлюс в рамках політики умиротворення, що проводилася Англією і Францією, і таким чином Австрія втратила свою незалежність в результаті, здавалося б, вільного волевиявлення свого народу.

"Коли нацисти, прийшовши до влади, почали порушувати умови Версальського договору, будувати армію, здійснили ремілітаризацію Рейнської зони, почали порушувати свої зовнішньоторговельні зобов'язання, то західні політичні лідери демократичних країн дуже часто дивилися на ці порушення крізь пальці і вони мали на це як мінімум дві причини", - говорить історик Іван Патриляк.

Першою причиною була сильна боязнь комунізму, який міг просунутися зі Сходу далі в Європу, однак нацистська Німеччина відкрито показувала свою ворожу позицію до цієї ідеології.

Друга причина - неофіційне співчуття інших країн Заходу до Німеччини, яка оговтується від складних санкцій Версальського договору.

"Французи і англійці розуміли, що вони трошки переборщили в Версалі, що вони принизили великий народ, все-таки вони ж культурні, німці - поети, композитори, "ми трохи круто з ними обійшлися". Вони думали, що Гітлер має десь певну рацію. "Австрійці в 1920 році попросилися об'єднатися з німцями, але ми не дали. Хочуть - давайте ми Німеччині дамо те, що вона хоче, виведемо її назад в коло рівноправних націй, дозволимо їм повернутися", - зазначає історик.

Справа сімейна, або Бути "молодшим братом"

Тодішній канцлер Австрії Курт фон Шушніг оголосив про проведення референдуму 13 березня 1938 року, де ставилося єдине питання: "Чи хочете ви мати вільну і німецьку, незалежну і соціальну, християнську і власну Австрію?" Бланк містив тільки один варіант відповіді: "Так". Тоді ж Німеччина втрутилася і цього референдуму не відбулося.

Самі нацисти називали аншлюс сімейною справою. 13 березня 1938 року в 19 годин Гітлер урочисто в'їхав до Відня. У той же день був опублікований закон про возз'єднання Австрії з Німецькою імперією, згідно з яким Австрія оголошувалася однією з земель Німецького рейху і змінювала назву на Остмарк.

За офіційними даними в Німеччині за аншлюс проголосувало 99,08% жителів, в Австрії - 99,75%. Дані, як кажуть зараз історики і експерти, могли бути сфальсифіковані, проте немає сумнівів в тому, що переважна більшість австрійців на той момент бажала приєднання до Німеччини.

"Коли в 19 столітті прискорився процес об'єднання німецьких земель, то стояло питання, навколо кого вони будуть об'єднуватися: навколо Пруссії або навколо Австрії, ці країни конкурували до австро-прусської війни, яку австрійці програли в 60-х роках 19 століття, і після того остаточне об'єднання Німеччини завершилося навколо Пруссії. Єдина велика німецька земля — Австрія, — залишилася незалежною як Австрійська імперія, потім як Австро-Угорська монархія. Однак, після австро-прусської війни Австрія була "молодшим братом" в цьому союзі. Всі параллелі умовні, як сучасні Росія і Білорусія. Начебто Австрія була незалежною імперією, але вона завжди пленталася у хвості німецької зовнішньої і військової політики", - говорить Патриляк.

"Мирні окупації" тоді і зараз

Механізми аншлюсу застосовуються до цих пір, адже ця історична подія була одним з перших прикладів інформаційно-гібридної війни. Анексія Австрії, багато в чому завдяки нацистським пропагандистам, дала Гітлеру репутацію людини, яка має необмежений вплив на долі будь-яких країн і вміє добиватися будь-яких геополітичних рішень.

Тоді австрійці дійсно отримали короткострокові економічні блага, які були обумовлені необхідністю безлічі робочих місць в передвоєнний час, але в результаті країна була втягнута у Другу світову війну на боці нацистів.

"Якщо говорити про австрійське суспільство, я думаю, що вони отримали вакцинацію проти аншлюсу, яка досі триває. Я думаю, що там вже цілком сформувалася окрема від німців нація, там просто вже нема про що говорити. Цілком очевидно, що ті переваги, які були тимчасово пов'язані з ліквідацією безробіття - мілітаризація економіки і призив до армії, не залишило безробітних. Всі або працювали на військових заводах, або служили в армії. Зрозуміло, що це було тоді оптимально для австрійців, виглядало нормально, але за такі короткочасні блага завжди приходить розплата, а розплата - це сотні тисяч загиблих і зруйнована країна, яка до 1955 року не мала своєї держави, була під зовнішнім управлінням. Радянські спецслужби там робили, що хотіли, в цей період: викрадали людей, вбивали, переїжджали тощо. Це та розплата, яку Австрія отримала за ті короткочасні пару років відносного економічного поліпшення", - зазначає історик.

Говорячи про сучасних прикладах анексії, декан історичного факультету Київського національного університету імені Шевченка Іван Патриляк виділяє дві групи історичних уроків для держав, які з цим зіткнулися.

Одна частина уроків - для народів і країн, які вирішують проміняти свою свободу на тимчасові вигоди, що завжди закінчується плачевно, тому що ніхто просто так нікого до себе не приєднує, щоб ощасливити. За всі короткочасні блага доведеться платити через певну кількість років.

Друга група уроків стосується перш за все держав, які взяли на себе певні обов'язки стежити за світовим порядком і дотримуватися міжнародного права, а також стежити за його дотриманням іншими країнами.

"Очевидно, що не можна грати з такими речами, тому що умиротворення агресивних політиків, агресивних лідерів держав завжди закінчується війною, воно завжди закінчується великою кров'ю. Таких "миротворців" потрібно вчасно зупиняти, тому що якщо їх не зупинити, коли вони ще маленькі ходять пішки під стіл, тоді буде трагедія. Ми зараз бачимо не тільки Путіна, ми бачимо Північну Корею, яка має тепер ядерну зброю, ми бачимо інші подібні режими, на які свого часу дивилися крізь пальці", - говорить історик.

Источник: НВ