Близький Схід. Нас всіх чекають великі проблеми

Раніше я розповідав, як обидві Кореї, США і їх мешканці з кожним днем все далі йдуть від великої війни. Але ось з Іраном відбувається протилежна історія. Перервати цей ланцюг ще можна, але дуже непросто. Справа ось у чому. Ще в 2015 році адміністрація Барака Обами, а також ряд європейських країн, Китай і РФ уклали з Іраном угоду. Суть її така: світове співтовариство знімає з Тегерана більшість санкцій, а той, у свою чергу, припиняє ядерну програму.

Стежити за виконанням зобов'язань з боку Ірану доручили міжнародному агентству з атомної енергії – МАГАТЕ. Його інспектори з року в рік говорять, що Тегеран договору дотримується, все робить чесно. Через це з нього почали знімати санкції. Все йшло нормально. Замість атомної бомби іранці будували економічні відносини з усім світом. Але потім президентом став Дональд Трамп.

У нього взагалі багато дивацтв. Але одне з найвідоміших – це просто патологічна ненависть до Обами. Трамп хоче скасувати взагалі все, що зробив його попередник. Включно, звичайно, і угоду з Іраном. За умовами цієї угоди, кожні півроку президент США повинен продовжувати її дію.

Останні кілька раз Трамп був просто змушений це робити. Він дуже не хотів, але приводів для скасування угоди не було, тому доводилося. Чергове продовження повинно відбутися буквально днями, 12 травня. Але, мабуть, не відбудеться. Привід – знайшовся!

Ізраїль, що зі своїх причин виступає проти угоди з Іраном, оголосив, що у нього є докази порушення договору з боку Тегерана. Прем'єр-міністр Біньямін Нетаньяху кілька днів тому влаштував справжнє шоу, щоб довести підступність Ірану.

За його словами, ізраїльські шпигуни зуміли викрасти з таємного сховища в Тегерані півтонни секретних документів, що стосуються іранської ядерної програми. Ці папери в ту ж ніч були доставлені в Ізраїль, де їх швиденько переклали і приготували для прем'єра презентацію. Він показав всьому світу кілька паперів з архіву, в яких йшлося про те, що Іран збирався створити атомну зброю, хоча заявляв, що таких намірів у нього не було.

На цій підставі Нетаньяху оголосив, що Іран і зараз всіх обманює, тому угоду з ним треба негайно скасовувати. Вся ця презентація зі слайдами була організована дуже барвисто. Вів її Нетаньяху англійською мовою, адресуючи єдиному глядачу – президенту США. Трамп зрадів появі ізраїльських даних. Він сказав, що вони є доказом порушення Тегераном своїх зобов'язань, а тому угоду треба скасовувати.

Його прес-секретар Сара Сандерс пішла навіть далі. Вона публічно оголосила, що здобуті Ізраїлем документи – це свідчення наявності в Ірану потужної і розгалуженої програми створення ядерної зброї. Світ спочатку ахнув: "Як же так? Невже іранці і правда роками водили всіх за ніс?". Але потім стали розбиратися, перше здивування пройшло. На його місце прийшов подив. У політиків, дипломатів, ядерників, експертів, журналістів стали з'являтися серйозні запитання.

Ну наприклад. Згідно з ізраїльськими даними, викрадений архів був справжньою перлиною в іранській скарбниці. Практично голкою, в якій зберігається смерть Кощія. Так чому ж цю голку ніхто не охороняв? Згідно із супутниковими знімками, цей "суперсекретний", якщо вірити Ізраїлю, архів зберігався не в таємному бункері, в якомусь сараї на околиці Тегерана.

У західній пресі навіть жартували, що шпигунам просто треба було спиляти замок з цього сараю і спокійно забрати вміст. Та й самі документи були не на маленькій флешці або навіть не на диску, а на звичайному, старорежимному папері. Ну хто буде так зберігати дані, які загрожують безпеці країни? Та й навіщо взагалі зберігати докази проти себе? Поки що відповіді немає.

Більш того, всі експерти МАГАТЕ і просто фахівці з ядерної зброї кажуть, що Нетаньяху нічого нового не показав. У його презентації були документи про те, що багато років тому Іран дійсно збирався змайструвати атомну бомбу. Це було відомо і так. Власне, щоб не допустити цього, Захід спочатку ввів санкції, а потім, коли вони спрацювали, уклав ядерну угоду з Тегераном.

У Білому домі через день зрозуміли, що щось тут не те. Заяву Сари Сандерс про наявність потужної іранської ядерної програми на сайті тихо поставили в минулий час. Тобто не є програма, а була програма. А це, між іншим, радикальна відмінність!

Колишній керівник групи інспекторів МАГАТЕ Оллі Хейнонен сказав, що в презентації Нетаньяху він побачив "безліч давно відомих картинок". У самому агентстві кажуть, що 15 років тому Іран дійсно збирався зробити атомну бомбу, але після 2005 року таких планів і спроб не було.

Загалом, ізраїльська сенсація для більшої частини світу здалася дуже сумнівною. Але це не дуже важливо. А важливо те, що її підтримав Дональд Трамп. Фокус в тому, що саме він буде вирішувати, чи продовжувати угоду. І судячи з усього, він цього не зробить. Зараз європейські партнери щосили намагаються умовити Трампа не загострювати ситуацію. До нього в Вашингтон спочатку прилетів Еммануель Макрон, а потім і Ангела Меркель. Обидва благали президента США не скасовувати угоду з Іраном.

Досвідчені європейці чудово розуміють, що буде далі, якщо угода зірветься. Якщо коротко, то нічого хорошого. Міністр закордонних справ Ірану Джавад Заріф вже сказав, що його країна, швидше за все, теж вийде з договору. Це означає, що Іран почне майже напевно збагачення урану і запустить програму створення ядерної зброї. Іранці не такі дурні. Вони бачать, що з Кім Чен Ином, у якого бомба є, всі носяться, як з писаною торбою. Трамп йому вже не погрожує, навіть хвалить його і хоче переговорів.

Цілком логічно, що аятолли не проти такого ж ставлення і до себе. Вони дивляться на себе, на свої довгі балахони, густі бороди і модні чалми і думають: "Ну чим ми гірші від цього товстого північного корейця в жахливому костюмі і з дурною зачіскою? Та нічим!". Але тут є заковика: з ряду причин гіршими їх вважає Ізраїль. І він зробить все можливе і навіть неможливе, щоб не допустити появи у Тегерана атомної бомби.

Як це буде виглядати, сказати складно. Найімовірніше, ізраїльські літаки спробують розбомбити іранські ядерні об'єкти – заводи, НДІ та сховища. Трамп цій справі, звичайно, допоможе. На Близький Схід вже потихеньку стягуються американські авіаносці.

Якою буде відповідь Ірану, теж ясно. Він запустить тисячі або навіть десятки тисяч ракет по Ізраїлю, по американських базах на Близькому Сході і по нафтових промислах в Саудівській Аравії. Частина ракет позбивають, частина не влучить, але дуже багато своїх цілей досягнуть. Одночасно з цим, ліванське угруповання "Хізболла" скористається хаосом і почне обстрілювати своїми ракетами північ Ізраїлю. Вона це робила багато разів. Ізраїль, звичайно, відповість, введе війська до Лівану, там теж почнеться колотнеча.

Весь Близький Схід охопить дика хвиля насильства, війни будуть виникати там і тут. І наслідки цих воєн передбачити зараз абсолютно неможливо. Точніше так. Один наслідок точно відомий: ціни на нафту злетять до небес. Вже зараз вони скачуть як очманілі. Нафтові трейдери розуміють, що якщо поставки з регіону Перської затоки припиняться, то світ залишиться без третини всієї своєї нафти. Це викличе гігантський дефіцит і стрибок цін.

Кому це піде на руку? Та відомо кому: всім іншим постачальникам палива. І насамперед, звичайно, Росії. Якщо нафта буде коштувати в два або три рази більше, ніж зараз, то режим Володимира Путіна зможе існувати ще років 20 без жодних проблем. Мені іноді здається, що Москва платить Трампу, щоб він хоча б просто погрожував Ірану – навіть такі слова потужно підвищують нафтові ціни.

Ну а для решти світу така війна буде означати дефіцит нафти, енергетичну і економічну кризу, спад виробництва і великі втрати по всіх фронтах. Власне, тому Макрон, Меркель та інші європейці так і хвилюються. Тут важливо відзначити один момент: всім цим жахам поки ще можна запобігти. Якщо Трамп забуде про свою неприязнь до Обами і продовжить дію угоди з Іраном, то все буде нормально. Ну а якщо ні, то нас усіх чекають дуже великі проблеми.

Источник: НВ, Іван Яковина