Цитадель і серце Карабаху. Чому битва за Шуші ключова на карабаській війні

Шуші (Шуша) - стратегічно важливе місто в Карабаху, через яке проходить дорога зі Степанакерта до Вірменії ("Лачинський коридор"). До того ж це культурний та історичний центр як для вірмен, так і для азербайджанців. Зараз за цей район йдуть важкі бої, які можуть вирішити долю всієї війни.

***

Станом на ранок понеділка обидві сторони конфлікту заявляють про свій контроль над Шуші.

Що, скоріше за все, свідчить про важкі бої в районі міста.

Напередодні президент Азербайджану Ільхам Алієв заявив про те, що Шуші вже під контролем азербайджанських військ.



У Вірменії це заперечили, хоча й визнали той факт, що за місто йде масштабна битва.

А зранку влада Карабаху повідомила про відступ азербайджанських сил на ділянці Шуші-Карінтак (Карінтак або Дашалти - село за кілька кілометрів на південь від Шуші, звідки наступають азербайджанці).

"Вночі на ділянці Шуші - Карінтак йшли інтенсивні бої проти виявлених підрозділів супротивника, які, зазнавши великих втрат, відступили. Наші сили зайняли більш вигідні позиції", - йдеться в заяві невизнаної "Нагірно-Карабаської республіки".

Борець

Обидві сторони кажуть про контроль над містом

Вірменський борець та доброволець Мігран Арутюнян опублікував у своєму Instagram фото з автоматом і підписом "Привіт із Шуші".

Утім, військові оглядачі встановили, що будинок, на фоні якого він сфотографувався, насправді розташований у Степанакерті.

Пізніше азербайджанська армія заявила, що оточила вірменські сили, які намагалися атакувати сили Азербайджану на дорозі від Лачина до Шуші.

Наразі жодна сторона не надала доказів про те, що ж насправді відбувається у Шуші.

Стара столиця

Ворота в Шуші

Шуші (азербайджанці називають Шуша) - стара столиця Карабаху, яка розташована в горах над сучасною столицею, Степанакертом.

"Шуша - це важливий стратегічний пункт, який, по-перше, забезпечує контроль над Степанакертом, по-друге, зв'язок з Вірменією", - пояснює вірменський політолог, голова Інституту Кавказу в Єревані Олександр Іскандарян.

А Олександр Маркаров, керівник вірменської філії російського Інституту країн СНД, нагадує, що день взяття Шуші під час першої війни, у травні 1992 року, вірмени відзначають так само, як 9 травня.

"Взяття Шуші мало істотне і військове, і психологічне значення в першій карабаської війні та істотно вплинуло на подальший хід подій в цілому", - пригадує Маркаров.

Церква

Тоді взяття Шуші, а трохи пізніше і міста Лачин, дозволило вірменським формуванням убезпечити Степанакерт від постійних обстрілів та взяти під контроль дорогу між Карабахом і Вірменією.

"Взяття Шуші, якщо воно підтвердиться, буде дуже важким ударом. Тому що це ключ до всього Карабаху. Це - той центр, з якого контролюється Степанакерт. Так було і під час першої війни, але тоді рівень озброєнь був зовсім інший. Так відбувається і зараз", - міркує колишній глава Громадського радіо Вірменії Марк Григорян.

БМП

Сторони періодично викладають кадри знищеної ворожої техніки. Наприклад, з "пекельної ущелини", де вірменам вдалося розбити кілька азербайджанських колон

На його думку, якщо вірмени все ж втратять Шуші, як до цього йде останні два тижні, то це буде означати, що значна частина Карабаху опиниться під азербайджанським контролем, а війна "переміститься у ліси й на рівень партизанських загонів".

"Як довго зможуть протистояти партизанські загони добре озброєній армії - це велике питання", - вважає Григорян.

"Шушінська різанина"

Шуші

Шуші займає важливе місце в національній свідомості і вірмен, і азербайджанців. Обидва народи вважають його символом та однією з колисок своєї культури.

"Шуша - це символ, її називають - символічно, патетично - серцем Карабаху. І це значною мірою правда. Це і культурна столиця, там розташовані пам'ятники культури, це й історична столиця - все має значення", - говорить Олександр Іскандарян.

"Саме з Шуші пов'язані багато імен в культурній, політичній, просвітницькій діяльності, що стосувалося відродження національно-визвольного руху в ХІХ і на початку ХХ століть. Значення Шуші істотне для всього "вірменства" як Карабаху, так і Закавказзя в цілому", - додає Олександр Маркаров.

Георгий Каграманян і Атамоглан Ібрагимов

У Шуші в ХІХ столітті жило багато заможних людей - як вірмен, так і азербайджанців. Тут були мечеті, церкви, караван-сараї (готелі та торгові доми на Сході) і будинки-музеї просвітителів, поетів, музикантів.

Перший театр тут побудував у 1896 році вірменин Мкртич Хандамірян. А для азербайджанців Шуші - це в першу чергу батьківщина "ханенде", виконавців вокального напрямку азербайджанської національної музики, мугама. Багато відомих виконавців мугама родом звідси.

Початок і кінець ХХ століття стали трагічними для населення міста: як для вірмен, так і для азербайджанців.

У 1905 році в Шуші сталися масові вбивства азербайджанців та підпали їхніх будинків, руйнування і жертви були й у вірменській частині міста.

У березні 1920 року після невдалої спроби вірменського повстання тут стався вірменський погром.

Азербайджанський гарнізон за підтримки місцевих мусульман контратакував та знищив вірменську частину міста.

У "Шушінській різанині" (як стали називати той епізод) загинули від п'яти сотень до кількох тисяч людей, а вірмени змушені були бігти з району.

У 1992 році, коли місто зайняла вірменська армія, звідти вже втекло азербайджанське населення.

Наслідки

Артилерія

Вірменський політолог Сурен Саргсян каже, що всім вірменам - у Карабасі, у Вірменії, в діаспорі - зараз буде "дуже складно сприйняти" втрату Шуші.

А Марк Григорян припускає, що ця втрата та все більш ймовірний програш у війні вдарять по національній самосвідомості Вірменії та призведе до "ще більшої націоналістичної радикалізації суспільства".

"Буде наростати почуття образи на Грузію, на Іран, почуття образи на Росію вже є", - припускає Григорян.

Кремль заявив, що не буде втручатися у війну в Карабасі, поки вона не перекинеться на територію Вірменії.

Шуші

Крім того, військове фіаско матиме дуже важкі наслідки для політичного майбутнього вірменського прем'єр-міністра Нікола Пашиняна.

Вірменські співрозмовники BBC News підкреслюють, що зараз, в умовах активної фази війни, більшість політичних сил проявили готовність об'єднатися навколо уряду і армії.

Але ось потім, кажуть вони, уряду, швидше за все, висунуть серйозні претензії. А деякі опозиціонери можуть спробувати змінити уряд вже зараз.

"Політичні наслідки дуже залежать від того, як будуть тривати військові дії, які рішення будуть прийматися", - міркує Олександр Іскандарян.

І нагадує, що на початку першої війни район Шуші не був під контролем вірмен, як і багато інших територій навколо Степанакерта, проте війна закінчилася перемогою вірменської сторони.

Політолог Сурен Саргсян не виключає найрізноманітніші внутрішньо- і зовнішньополітичні наслідки можливої втрати Шуші, причому навіть вже найближчим часом.

Вірменські військові

"Я думаю, деякі політичні сили будуть піднімати і питання про зміну уряду - я не можу сказати, до чого це призведе, але те, що це питання буде підніматися - однозначно, тому що навіть до цього це питання вже піднімалося", - говорить Саргсян.

Дуже багато вірмен - і політиків, і оглядачів, і пересічних громадян - не бажають вірити, що Шуші опиниться чи вже опинилися у руках азербайджанців.

Поки надію їм дають заяви міністерства оборони Карабаху та непідтверджені повідомлення в соцмережах і пресі про те, що Шуші ще не здали, що нібито всі азербайджанські солдати, які штурмували місто, або вбиті, або втекли, а бойові дії йдуть лише у передмісті.

"Ніколи Шуші не будуть азербайджанським. Шуші - це червона лінія, Шуші - це все для Карабаху, для вірмен, і тому впевнений, що Шуші залишиться вірменським", - рішуче заявив у неділю BBC News політик з вірменської партії "Дашнакцутюн" Гегам Манукян.

Шуші

"Це серце Карабаху, тому є загальноприйнята думка в обох країнах, що хто контролює Шуші, той і контролює Карабах", - відзначає азербайджанський політолог і радник колишнього президента Азербайджану Гейдара Алієва Ельдар Намазов.

Як і інші азербайджанські експерти, Намазов зауважує, що втрата Шуші у війні 1992-1994 років була найбільшим ударом по самосвідомості азербайджанців.

"І зараз повернення Шуші - це найбажаніша новина. Якби запитати будь-якого азербайджанця, чому ви зраділи б найбільше, взяттю Ханкенді [Степанакерта] або Шуші, він назве Шушу" - резюмує експерт.

Юрі Вендик, В'ячеслав Шрамович
Джерело  "BBC News"