Ексклюзив: бджоли 21 століття будують гнізда з пластика. Яким буде смак меду? Смачного!

Кількість пластикових відходів на Землі досягло катастрофічних масштабів, і про це свідчить навіть поведінку бджіл. У 2013 році вчені виявили, що деякі бджоли збирають поліуретан і поліетилен, щоб разом з натуральними матеріалами використовувати їх для побудови своїх гнізд. Зараз ситуація стала ще серйозніше - в Аргентині вперше в історії були знайдені бджолині гнізда, створені повністю з пластикового сміття.

***

Аргентинські біологи виявили, що дикі бджоли стали будувати свої гнізда цілком з пластикового сміття. Дослідники з Національного сільськогосподарського інституту Аргентини вели дослідження в області біології запилення плантацій цикорію. 
 
Вони встановили в полях 63 штучних гнізда, які виконують роль пасток. Ці гнізда нагадують за формою укриття для бджіл, які в останні роки встановлюють у себе фермери, зацікавлені в запиленні полів. Вони мають вигляд довгих пустотілих трубок, що нагадують природні воскові стільники, які створюють бджоли.
 
Такі пастки дають можливість оцінити стан бджолиних сімей в. реальному часі. Зазвичай дикі бджоли заповнюють внутрішню порожнину таких трубок природними матеріалами - листям, пелюстками квітів, дрібною галькою, землею, смолою. Вони створюють з цих матеріалів окремі стільники, кожна з яких містить зростаючу личинку бджоли.
 
Протягом весни і літа в 2017 і 2018 роках вчені щомісяця перевіряли свої пастки. Їм вдалося виявити тільки три гнізда, якими регулярно користувалися бджоли. Два з них були побудовані з землі і трави, і в них мешкали п'ять здорових дорослих бджіл.
 
У третьому гнізді було три осередки, два з яких були викладені синіми пластиковими волокнами, мабуть, взятими з кинутого пластикового мішка. Третій осередок був зроблений з пластикових волокон білого кольору, але більш міцних.
 
"З цих трьох осередків в одній була знайдена мертва личинка, в другій личинка успішно перетворилася у дорослу бджолу, а третій осередок залишився недобудованим", - пишуть автори дослідження.
 
Ймовірно, це була європейська бджола-листоріз, судячи з того, як вона нарізала пластикові волокна. Бджоли поводилися з волокнами так само, як із стеблами трави.
 

 
ПЛАСТИК ЗАХИЩАЄ БДЖІЛ ВІД ШКІДЛИВИХ РЕЧОВИН
 
Перший випадок, коли дослідники знайшли повністю пластикове гніздо, звучить і виглядає як фрагмент з антиутопного роману. Ймовірно, через глобальне забруднення планети, бджоли почали адаптуватися під нові умови і шукати альтернативні матеріали для будівництва жител.
 
Цілком може бути, що бджоли почали використовувати пластик не через нестачу природних матеріалів, а через його захисні властивості. На навколишніх полях біля місця, де виявленні гнізда, були використані згубні для комах гербіциди, і пластик міг захистити бджіл від шкідливих речовин краще, ніж листя і крихітні гілки.
 
Як би там не було, нове відкриття стало черговим нагадуванням про те, що планета знаходиться в дуже небезпечній ситуації. Також воно в черговий раз довело кмітливість бджіл - здатність бджіл гнучко реагувати на зміни навколишнього середовища і звертати їх на свою користь.
 
Джерело Agrarii-razom.com