Мусіяка: В Україні жоден суб’єкт влади не дотримується Конституції

Про це  говорить юрист Віктор Мусіяка.

«Не може будь-яка конституція відповідати тенденціям розвитку держави. Адже це саме є тим нещастям, яке ми маємо в Україні. Бо існує писана Конституція України і так звана жива. Саме остання підмощується під потреби чинної української влади, яка вносить зміни, начебто, опираючись на певні тенденції», – сказав Мусіяка.

Він розповів, що у 1-й статті Конституції України йдеться про те, що Україна є правовою, демократичною, соціальною, суверенною державою. Але це далеко не так, бо, наприклад, правова система країни, фактично, розвалена.

«Якщо ж говорити про 80-ту статтю Конституції України, то у другій частині йдеться про депутатську недоторканність. Але саме там є положення, які уже стали анахронізмом і їх просто треба викинути. Тому у цьому і полягає важливий нюанс, бо Конституцію не можна підганяти кожен день під чиїсь потреби», – прокоментував юрист.

На його думку, наразі немає потреби щось змінювати в Конституції. Адже її положень і так не дотримуються як належить.

«По суті, в Україні не дотримується Конституції жоден суб’єкт влади. Навіть, якщо говорити про Президента, Кабінет міністрів, Верховну Раду, Конституційний суд, Генпрокурора, суди, то ми можемо побачити з їхнього боку велику кількість порушень. Але найбільше якраз порушуються норми Гарантом Конституції – Президентом, що є прикро, адже саме він відповідає за додержання конституційних прав громадян», – розповів Мусіяка.

Тому, за його словами, важко зараз говорити про конституційний лад в країні, бо перш за все, потрібно почати згори і навести там порядок.

«Саме тоді, коли немає конституційного порядку, суб’єкти влади функціонують дуже гармонійно. Адже, якщо Президент наділяється тими чи іншими антиконституційними повноваженнями, то Верховна Рада ухвалює такі ж антиконституційні  закони. Але проблема у тому, що всі мовчать», – сказав правник.

Він зазначив, що коли, наприклад, Гройсман багато говорить про те, що треба додати повноважень Кабміну і прем’єр-міністру, таким чином він наголошує на дуалізмі влади. Але в Конституції про це взагалі не йдеться.

«Саме дуалізм з’явився в реальному середовищі, коли Президент на себе взяв масу повноважень з виконавчої влади. Наприклад, коли він перевів на себе повноваження призначення усіх керівників обласних адміністрацій без конкурсу. І таке відбувається в українській історії не вперше. Адже Кучма намагався призначати навіть заступників голів адміністрацій. І тоді Конституційний суд ухвалив рішення, що це є прерогативою лише голови адміністрації. Але зараз ми можемо побачити те, що Президент призначає усіх, кого він вважає за потрібне, і ніхто на це не реагує», – додав Мусіяка.

Джерело: zik