Непростий вечір. Що відбувалося після екзитполів у штабах лідерів виборчих перегонів
Що відбувалося в штабах деяких лідерів вибрчих перегонів - Петра Порошенка, Юлії Тимошенко і Анатолія Гриценка у день голосування, розповідають журналісти, які там побували, слідкуючи за перебігом подій.
***
Гарант у Мистецькому Арсеналі. Вибори ще не закінчилися
У підсвічених фіолетовим світлом приміщеннях Мистецького Арсеналу ввечері і вночі 31 березня було людно. Тут розмістився передвиборчий штаб чинного президента Петра Порошенка. Політики, журналісти та численні сек'юріті переміщувалися арт-площами у порядку, що більше нагадував броунівський рух.
Тема розмов за чаєм із сендвічами, якими щедро годував присутніх штаб глави держави, була одна: з яким відривом від Володимира Зеленського фінішує, за даними екзитполів, Порошенко. Президента прийшли підтримати не тільки члени його команди, але й політичні союзники - наприклад, віце-прем'єр з євроінтеграції Іванна Климпуш-Цинцадзе, міністр інфраструктури Володимир Омелян і міністр культури Євген Нищук.
За кілька хвилин до оголошення результатів національного екзитполу о 20:00 віце-спікер парламенту Ірина Геращенко сміливо розповідала, що Порошенко за свій другий термін поглибить реформи, розпочаті в першому. "За час, що залишився до другого туру, ми вдвічі розширимо нашу базу підтримки", - говорила вона, спілкуючись з журналістами.
Коли соціологи оголосили, що відрив від Зеленського становить близько 13%, присутні члени команди президента трохи зажурилися. Аж ось у залі з'явився сам Порошенко - у діловому костюмі, але без краватки. За своєю звичкою, він почав тиснути руки тим, хто опинився на шляху його проходження до сцени. "Ми переможемо!" - викрикнула йому жінка, яка до цього намагалася зробити селфі з Нищуком.
"Я дякую всім, хто сьогодні не залишився вдома, навіть якщо ці люди підтримали інших кандидатів", - почав зі сцени свою приготовану промову Порошенко. Він говорив близько півгодини, намагаючись вселити віру в членів своєї команди і в свій електорат, що вибори ще не закінчилися і для другого туру ще не все втрачено. Порошенко буквально сипав афоризмами: "Проти нас бореться п'ята колона, а разом з нею - канал олігарха!".
І хоч багато депутатів від Блоку Петра Порошенка несамовито аплодували тезам свого лідера, було помітно, що багато членів його команди відверто розчаровані результатами першого туру. Геращенко в розмові з журналістами говорила про необхідність провести роботу над помилками. Нардеп Дмитро Білоцерковець намагався оперувати більш приємними для Порошенка даними соціології Социс, засновником якого є керівник виборчої кампанії Порошенка Ігор Гринів. Один з організаторів кампанії - Сергій Березенко - у розмові з НВ пообіцяв нові рішення виборчого штабу, які будуть прийняті найближчими днями.
Все сумно. Вівсяне печиво у Тимошенко
Будівля на Десятинній 12, в якій розташувався передвиборчий прес-центр кандидата в президенти Юлії Тимошенко, притулилася в мальовничому місці Києва. Ліворуч від нього височіє Андріївська церква, а трохи далі натовпи туристів струмують Андріївським узвозом у пошуках українського колориту.
Тепла неділя 31 березня 2019 року для багатьох виявилася звичайним днем - на вулицях повно туристів і киян, які гуляють, ніхто вже не звертає уваги на завуальовану передвиборчу символіку на білбордах. Однак у будинку з красивим, класичним фасадом і номером "12" розгорялися справжні пристрасті.
Для того, щоб дізнатися політичне закулісся Леді Ю, журналіст НВ попрямував у зазначений штаб, але вхід у приміщення перегородив суворий охоронець, який мовчки підняв руку, як регулювальник, що намагався переформатувати людський потік. Стало зрозуміло - в політичні засіки передвиборчого штабу пускали тільки представників ЗМІ.
Після подолання необхідних формальностей, журналісти опинялися в підвальному приміщенні, посередині якого були розставлені стільці, біля стіни була невелика сцена, під стелею - освітлення, що грає різними фарбами, як у нічному клубі, і у них миттєво виникало негарне передчуття - тут може бути надзвичайно нудно.
І справді, дуже рідко приміщенням пропливав самотній депутат фракції Батьківщина, який робив коло по підвалу і вирушав у невідомому напрямку. Програми як такої не було - один раз на три годині до мікрофона на сцені виходив представник кандидата, який озвучував помічені порушення виборчого процесу. Журналісти в блокнотах і на мобільних телефонах захоплено п'ять хвилин записували промову спікера, але той швидко замовкав і так само миттєво випаровувався, як і народні обранці. Після кожного такого виходу майстрів слова обдавало хвилями приреченості. Щоб зайняти свої руки, журналісти прямували до столиків з їжею, але там було тільки сухувате вівсяне печиво і дешеві фруктові пироги. Оскільки часу до оприлюднення перших екзитполів було досить, то небагато кореспондентів, які опинилися на цьому святі врожаю в палаці праці, тинялися без діла, як позбавлені сенсу буття піраньї.
"А от у штабі Зеленського грають у настільний теніс і пригощають італійською їжею", - повільно і мрійливо промовила біля журналіста НВ політична оглядачка одного з сайтів.
Тут з підсобного приміщення почали виносити фужери, і втомлені мученики пера пожвавилися - напевно, скоро подадуть шампанське, яке хоч якось скрасить сіру похмурість заходу. Але знову в штангу - спиртне вперто не виносили.
Нарешті 20:00 і на подіум вийшли два Сергія - народні депутати Власенко і Соболєв, і в той самий момент з'явилися перші результати екзитполів. Згідно з ними, Тимошенко посіла третє місце з 14,2%, а Зеленський і Порошенко набрали відповідно - 30,4% і 17,8%. Сумним голосом Соболєв назвав цей екзитпол фальшивкою і навів свої дані - таке ж опитування на 18 тис. дільниць, проведене активістами Батьківщини. Ці дані повинні були пожвавити присутніх: отже, на думку народних депутатів, Володимир Зеленський отримав 27%, Тимошенко - 20,9%, Петро Порошенко - 17,5%.
На жаль, на обличчях представників Тимошенко читалося - все сумно. Належного ефекту вибухової сенсації ці дані не справили. Через три хвилини на сцену вийшла сама винуватиця торжества - швидкою ходою вона промчала по підвалу, опинилася на сцені і кілька хвилин виголошувала полум'яну промову про те, що не визнає результатів офіційних екзитполів, яким, за її словами, довіряти не можна.
"Ці дані такі ж брехливі, як і маніпуляторна соціологія", - громила Тимошенко незримого для неї в той момент ворога, що засів на вулиці Банковій.
Потім пролунали запитання журналістів, на які Леді Ю відповідала однотипно - "ми пізніше оголосимо свій підрахунок" і "дочекаймося офіційних даних". Ні про план "Б" у разі поразки, ні про можливий союз із Зеленським, ні про інших "про" - нічого конкретного не було озвучено. Ще п'ять хвилин вона на шляху до виходу відгукувалася на запитання "піраній", які прокинулися і обступили Тимошенко, як справжня хижа зграя.
Однак кандидат у президенти приловчилася, швидко вислизнула і зникла в отворі дверей, залишивши після себе ледь помітний шлейф дорогих парфумів. Перебувати в штабі більше не було сенсу, тому кореспонденти видань поступово прямували слідом за засмученим кандидатом. У залі залишилося лише кілька камер і операторів. Стало зовсім сумно. Офіціанти винесли кіш, ще трохи страв, але їсти їх було особливо нікому. На столиках, біля яких тинялися гості штабу, залишалося ще кілька гірок вівсяного печива і самотні сухі келихи.
У штабі Гриценка раділи, але не його результату
У штабі Анатолія Гриценка захід, присвячений дню виборів, буво досить формальним. У приміщенні колишнього посольства Іспанії на Подолі, куди зібрали журналістів, мало що нагадувало про те, що тут відбувається. Хіба що пара агітаційних куль, з гаслом кандидата - Чесних більше і великий банер з аналогічними написами в невеликому залі для прес-конференцій.
В іншій кімнаті постійно працював телевізор. Коли в ефірі одного з каналів оголосили дані перших екзитполів, штабісти Гриценка хором зраділи. Але не низькому відсотку підтримки їхнього кандидата, а скоріше не надто високим цифрам чинного президента Порошенка. Власне п'яте місце зустріли мовчанням.
Нардеп Микола Чумак, голова передвиборчого штабу Гриценко, коментуючи те, що його обігнав Юрій Бойко, заявив, що такий результат главі Опозиційної платформи забезпечив телевізор. Мовляв, той не зникав з екранів ТБ, зокрема і з загальнонаціонального Інтера. А у Гриценка медійної підтримки не було.
Сам Гриценко, виступаючи на єдиній у той день прес-конференції в штабі, заявив, що має намір з командою брати участь у парламентських виборах. А що стосується другого туру президентських, то не підтримає ні Порошенка, ні Володимира Зеленського. Першого - тому що не хоче нових п'яти років мародерства і обману, а другого - тому що його не знає.
Робота прес-центру завершилася приблизно о пів на десяту вечора, до оголошення остаточних підсумків загальнонаціональних екзитполів.
Іван Верстюк, Максим Бутченко і Катерина Шаповал, НОВОЕ ВРЕМЯ