"Смітник, курилка, туалет". Чому в Україні безхатченків виганяють з вокзалів, і як на це реагують правоохоронці

 У Миколаєві члени ультраправої Соціал-національної асамблеї розігнали понад 20 безхатченків та ромів із залізничного вокзалу, а також змусили їх прибрати сміття.

 

У поліції не уповноважували молодиків на подібну акцію

У Миколаєві члени ультраправої Соціал-національної асамблеї розігнали понад 20 безхатченків та ромів із залізничного вокзалу, а також змусили їх прибрати сміття.

Як розповів у коментарі Радіо НВ лідер миколаївського осередку організації Віталій Федоренко, безпритульні не хотіли ночувати в пункті обігріву вокзалу, а вирішили жити на вокзалі. Та, за словами учасників організації, перетворили його на "смітник, курилку, туалет і місце для скоєння крадіжок". 

Закінчилося це тим, чим учора закінчилося

Соціал-націоналісти вирішили розібратися, оскільки поліція не реагувала на звернення громадян, додав Федоренко. Він запевнив, що насилля по відношенню до людей не застосовували.

"Тоді я сам сказав, що давайте ви по-доброму самі збираєтеся і просто йдете. На що вони просто посміялися, і закінчилося це тим, чим учора закінчилося. Тобто за 10 хвилин будівля вокзалу повністю очистилася. Почали відразу співробітники ж/д вокзалу хлоркою після них все вимивати, все провітрювати, тому що запах там стояв просто неймовірний. Близько 30 раз надходили заяви, дзвінки на 102, але поліція якось не особливо поспішала це все робити", – повідомив Федоренко.

Хто буде відповідати

 

У головному управлінні поліції в Миколаївській області повідомили, що не уповноважували молодиків на подібну акцію. Повідомлень про потерпілих теж не надходило, розповіла в коментарі Радіо НВ речник поліції Миколаївської області Інна Парфенова. За її словами, заяв на молодиків теж ніхто не писав, тому адміністративні чи кримінальні правопорушення складатися не будуть. 

"Поліція не приймала участь у цьому розгоні безхатченків. Це справа рук активістів. Розганяти безхатченків з вокзалу – я не бачу у цьому криміналу. Це більше питання до адміністрації, якщо вони дозволили людям так ночувати у них", – зазначила Парфенова.

З юридичної точки зору претензій до них бути не може

Як пояснила Радіо НВ кримінолог Анна Маляр, почати розслідування проти таких дій можна у разі, якщо було скоєне насилля та якщо проти них були написані заяви. В іншому випадку, з юридичної точки зору претензій до них бути не може. Також організація може цілком легально співпрацювати з місцевою поліцією, додала Маляр. 

"Громадське утворення, яке допомагає поліції з забезпечення правопорядку. Якщо цього нічого немає усіх цих обставин, тоді треба дивитися, яка безпосередньо шкода завдана і яке право порушене. Яка завдана шкода діями, і при яких обставинах це було. Тобто представники ромської національності просто сиділи, їли пиріжки і їх виштовхали, чи вони вчиняли злочин, і в цей момент, припиняючи злочин, їх виштовхали", – зауважила Маляр.

Проблеми з толерантністю

 

В Українців майже немає толерантності до обездолених людей. Хоча і існують програми по їх реабілітації та центри допомоги – вони малоефективні, заявив в коментарі Радіо НВ голова спільноти Святого Ігідя міста Києва Юрій Ліфансе.

Головна проблема вокзалів – точно не бездомні люди

За його словами, основну роботу з відновлення життя безхатьків роблять приватні та релігійні організації.

"Дуже часто бездомних звинувачують у речах, до яких вони може й мали стосунки, але точно не через бездомність. Ситуація, про яку ви кажете у Миколаєві, є щось схоже і у Києві. Коли був сплеск якихось крадіжок, звинувачували ромів, та під роздачу потрапили також бездомні люди. Зовсім нещодавно високослужбовець залізниці сказав, що київський вокзал треба звільнитивід криміналітету та бездомних. Головна проблема вокзалів є точно не бездомні люди, а ті хто мав би контролювати ситуацію", – наголосив Лифансе.

 

Джерело "НОВОЕ ВРЕМЯ"