Студентка із Нової Каховки відмовилася від навчання у США заради чистого Дніпра

Винахід із очищення Дніпра нинішня студентка Національного університету біоресурсів та природокористування із Нової Каховки Вікторія Панченко задумала ще задовго до підриву Каховської ГЕС.

***

Найбільший страх став реальністю

Звичайно, мета тоді була зовсім іншою – передбачити катастрофу вона не могла. Хоча думки про неї були. Віка зізнається - кошмари про те, що дамбу зносить і річковим цунамі затоплює Нову Каховку та інші населені пункти вниз за течією річки, регулярно відвідували місцевих жителів. Ця загроза тяжіла над ними з 2014 року, розмови про неї не вщухали, а в школах дітям навіть пояснювали план дій «про всяк випадок» та наслідки вибуху на ГЕС.

– На жаль, обидва наші найбільші страхи – повномасштабна війна та підрив Каховської ГЕС – стали реальністю, – зітхає у розмові з KP.UA Вікторія Панченко. 

Щоправда, все пішло не за тим сценарієм, про який розповідали у школі – для Нової Каховки затоплення було меншим, ніж прогнозувалося. Більшість води пішла в інші населені пункти далі за руслом.

 Із проектом з очищення рік Вікторія Панченко виграла грант на навчання в США, але вирішила навчатися в Україні. Фото: особистий архів Вікторії Панченко

Із проектом з очищення рік Вікторія Панченко виграла грант на навчання в США, але вирішила навчатися в Україні. Фото: особистий архів Вікторії Панченко

Біологічний фільтр

Дніпро у Новій Каховці щороку докучав місцевим – річка зеленіла через цвітіння, неприємний запах від води йшов всією округою. Маючи за два кроки найдовшу річку в країні (і четверту в Європі), місцеві, щоби скупатися чи покататися на байдарках, були змушені їздити за місто – на плавні. Тут їх зустрічала кришталево чиста вода. Це й збивало з пантелику Вікторію та її старшу сестру Вероніку – плавні на тій же річці.

- Вода, за ідеєю, має бути скрізь однакова, але чомусь в основному руслі вона дуже забруднена, а в плавнях - прозора, - задумалася тоді ще семикласниця Віка.

Сестри почали вивчати питання і невдовзі знайшли відповідь. Виявляється, деякі групи рослин можуть видаляти з води забруднення – це явище називається фіторемедіація.

Вікторія та Вероніка з'ясували: із забруднювачами у воді успішно борються вищі водні рослини, у тому числі всім добре знайомий очерет. Він скрізь зустрічається у плавнях. Його дівчатка і вирішили використовувати як біологічний фільтр на воді.

«Очеретяна» конструкція для очищення води виглядає як понтон, в який висаджується очерет. Сам "фільтр" обійдеться безкоштовно - очерету на річці достатньо. Вкладення будуть потрібні лише на матеріали для виготовлення понтона.

- Ми ставили за мету привести Дніпро у нормальний стан, позбутися цвітіння води, - зазначає Вікторія Панченко. – Зараз для очищення річки знадобиться більше часу.

Випробування молоді винахідниці проводили на притоці річки Інгулець – розмістили там невеликий понтон розміром метр на метр. Лабораторний аналіз води підтвердив – всі показники після очищення рослинами значно покращилися.

За допомогою такого невеликого понтона в період гарного розвитку рослин наприкінці літа та на початку осені можна очистити від трьох кубометрів води на день.

З окупації виїжджали із прапором України

Вікторія з батьками та сестрою залишила окуповану Нову Каховку понад рік тому. Виїжджали на 44-й день окупації з тією ж думкою, що багато інших – це лише невелика поїздка на пару тижнів. А тепер родина не розуміє, чи їм є куди повертатися – половина їхньої багатоповерхівки вся в дірах від влучень снарядів, сусідня квартира вигоріла вщент... Та й Нова Каховка під окупацією.

– Найболючіше – людські втрати, боляче читати міські чати про те, як у сусідніх селищах не можуть евакуювати людей, росіяни стріляють по всіх волонтерах та небайдужих, які хочуть врятувати інших, – зітхає Віка. - Тяжко було дивитися в перші дні, як Нова Каховка потихеньку йде під воду… На той момент затопило міський парк, зоопарк, літній кінотеатр, пляж, стадіон… Спостерігала, як місця, де я проводила все своє дитинство, просто йдуть під воду…

Вода у Новій Каховці вже відійшла. Затопленою досі залишається дача бабусі та дідуся Вікторії у селі Кардашинка – між містами Олешки та Гола Пристань.

Нині її родина у Німеччині. Спочатку жили у знайомих, тепер винаймають житло у сусідів-німців. Батька також випустили за кордон – він не підлягає мобілізації через стан здоров'я.

– З нами маленький прапорець України, який тато вивіз під килимком у машині, – усміхається Вікторія. - Про нього він знав один, сім'ї, щоб не лякати, не говорив. Це було ризиковано – за будь-яку українську символіку на блокпостах розстрілювали. Його тато витяг уже, коли побачили українських військових.

Наразі Вікторія продовжує вдосконалювати свій проєкт із командою з Малої академії наук.

 

Пов'язувати своє майбутнє із проблемою забруднення річок Вікторія Панченко не планує - навчається на спеціальності

Пов'язувати своє майбутнє із проблемою забруднення річок Вікторія Панченко не планує - навчається на спеціальності

Україна може запропонувати мені більше, ніж США

З проєктом з очищення рік Вікторія Панченко перемогла на Всесвітній олімпіаді геніїв у США та отримала грант у розмірі 15 000 доларів на навчання у Рочестерському технологічному інституті. Це приватний дослідницький університет у Нью-Йорку. Але вирішила навчатись в Україні.

– Україна може запропонувати мені більше, ніж США, – пояснює свій вибір Вікторія. - В Америці мені довелося б починати цей шлях заново, навіть якби я продовжила працювати з цим же проєктом. Навряд чи там хтось зацікавився б цим, а в Україні мені вже пропонують допомогу в його реалізації. Тут більше можливостей, аніж ті, що я могла б отримати в США.

Пов'язувати своє майбутнє із вирішенням проблем забруднення річок Вікторія не планує. Вона отримує спеціальність за напрямом «Громадське здоров'я» – вивчає нутриціологію, науку про харчування. Її майбутнє пов'язане вже із цією сферою. Але поки що всі її сили та час йдуть на те, щоб довести до реалізації та впровадження в Україні проєкта з очищення води в річках.

До розмов про відновлення Каховської ГЕС студентка ставиться насторожено – адже тоді доведеться знову затоплювати осушені території. Згадує – раніше у регіоні не зустрічали опору проєкти з будівництва ще однієї ГЕС, що екологи, звичайно, не схвалювали, натомість за них ратував бізнес. Вікторія вважає, що пріоритетом зараз має стати не відновлення чи будівництво нової ГЕС, а розробка стратегії відновлення Херсонського краю. І перше слово тут має бути за екологами.

Автор  

Джерело  " KP.ua "